Thomas Muller, după ce a eliminat PSG: „Împotriva lui Messi e ușor!” Ce a spus despre Cristiano Ronaldo

Bayern Munchen - PSG Liga Campionilor Thomas Muller Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 09 Martie 2023, 16:23
Data actualizarii: Joi 09 Martie 2023, 16:23

Bayern Munchen a învins-o pe Paris Saint-Germain pe „Allianz Arena”, scor 2-0, și au eliminat, în consecință, trupa lui Christophe Galtier cu 3-0 la general, în optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Thomas Muller, care se află la „bavarezi” din vara anului 2009, a vorbit după meci și a evidențiat faptul că împotriva lui Lionel Messi lucrurile au mers întotdeauna grozav. În schimb, în jocurile împotriva lui Cristiano Ronaldo, Bayern Munchen nu s-a descurcat atât de bine.

„Împotriva lui Messi lucrurile au mers bine întotdeauna în ce privește rezultatele. Cristiano Ronaldo, pe de altă parte, a fost problema noastră când am jucat împotriva lui Real Madrid. Dar am respect pentru performanțele individuale ale lui Messi, mai ales că la Cupa Mondială a fost incredibil.

A tras după el toată echipa. Nu e ușor să joci într-o echipă precum e Paris Saint-Germain, e greu să găsești balanța. Individualitățile te ajută să câștigi doar câteva meciuri”, a spus Muller, citat de Tuttomercatoweb

Lionel Messi a pierdut șase confruntări cu Bayern Munchen în nouă meciuri. Cel mai usturător eșec al campionului mondial a fost în august 2020, când „bavarezii” s-au impus cu 8-2 pe Camp Nou.

Bayern Munchen - PSG 2-0

După o primă repriză tăcută, echipa lui Julian Nagelsmann a avut un gol anulat în partea a doua a meciului, în minutul 52. Choupo-Moting a deschis nouă minute mai târziu scorul, iar Serge Gnabry a închis tabela la 2-0 în minutul 89.

• Printre echipele calificare se numără Benfica (7-1 la general vs Club Brugge), AC Milan (1-0 vs Tottenham) și Chelsea (2-1 vs Dortmund)

Bayern Munchen se va duela în următoarea etapă din Bundesliga cu Augsburg, pe teren propriu. Ultima confruntare dintre cele două a fost în Cupa Germaniei, unde „bavarezii” s-au impus cu 5-2 în deplasare.