VIDEO Sevilla FC este ”Bătrâna Doamnă”! Număr record de titulari peste 35 de ani în ultimul meci din Champions League

Sevilla FC fernando Ivan Rakitic Jesus Navas Sergio Ramos Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 04 Octombrie 2023, 09:48
Data actualizarii: Miercuri 04 Octombrie 2023, 09:52

Echipa spaniolă a remizat la Eindhoven, 2-2 cu PSV, după un meci în care în minutul 86 conducea cu 1-0.

PSV Eindhoven a smuls un egal acasă cu Sevilla FC, 2-2 marți seara în Grupa B din Champions League, prin golul marcat în prelungiri de fundaşul Jordan Teze (90+5).

Deţinătoarea trofeului Europa League a deschis scorul prin Nemanja Gudelj (68), vicecampioana Olandei a egalat prin Luuk de Jong (86 - penalty), însă Youssef En-Nesyri i-a adus din nou pe andaluzi în avantaj (87).

Fiecare echipă a avut câte o bară, gazdele prin Noa Lang, iar Sevilla prin En-Nesyri.

Sergio Ramos, Rakitic, Jesus Navas și Fernando, veteranii Sevillei

Sevilla a aliniat un prim ”unsprezece” cu nu mai puțin de 4 titulari trecuți de vârsta de 35 de ani, record al competiției: Sergio Ramos (37), Ivan Rakitic (35), Jesus Navas (37) și Fernando (36).

Cu o medie de vârstă a echipei de start de 31 de ani și 263 de zile, Sevilla a devenit și a treia cea mai bătrână formație din istoria Champions League.

Sergio Ramos, pe urmele lui Francesco Totti

În plus, Sergio Ramos este acum al doilea cel mai în vârstă pasator decisiv într-un meci de Liga Campionilor, la 37 de ani și 187 de zile.

Recordul îi aparține legendarului Francesco Totti, autor al unui assist la AS Roma în septembrie 2014, la vârsta de 37 de ani și 355 de zile.

Info: Federația Internațională de Istorie și Statistică a Fotbalului