Lazio Atletico Madrid Ivan Provedel Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 20 Septembrie 2023, 08:31
Data actualizarii: Miercuri 20 Septembrie 2023, 08:33
Ivan Provedel (29 de ani), portarul lui Lazio, a fost eroul italienilor în meciul cu Atletico Madrid, din grupele Ligii Campionilor, scor 1-1.

Atletico Madrid a condus încă din minutul 29, când tânărul Pablo Barrios a marcat pentru 1-0. Lazio a egalat în minutul 90+5, prin portarul Ivan Provedel, care a decis să urce în careu la ultima fază.

Reacția portarului Ivan Provedel după golul cu Atletico Madrid

După un corner, Luis Alberto a centrat în careu, Provedel s-a demarcat excelent între jucătorii lui Atletico Madrid și l-a învins pe Jan Oblak cu o lovitură de cap. După meci, goalkeeper-ul italian a explicat cum a luat decizia de a urca în careul advers.

"Mi-era foarte dificil să aud ceva de pe bancă, nu puteam să îi întreb dacă pot urca în careu sau nu. Ultima oară când am înțeles ce spun era penultimul minut, așa că mi-am dat seama că mai erau 30 de secunde.

Nu știu dacă am realizat ce s-a întâmplat. Fotbalul este rapid, atât în sensul pozitiv, cât și în cel negativ. Acum avem încă un meci în Serie A, unde nu am început prea bine și trebuie să ne revenim.

Aș putea să glumesc și să spun că l-am studiat pe Ciro Immobile. De obicei, Luis Alberto trimite la colțul lung. Mi s-a părut că e singura zonă liberă și am mers acolo", a spus Ivan Provedel, citat de Football Italia.

Provedel a mai marcat un gol de-a lungul carierei sale, la Juve Stabia, în februarie 2020, contra celor de la Ascoli (2-2): "Au fost două situații diferite, dar două goluri foarte importante", a concluzionat portarul.

Ivan Provedel, portar cu mamă din Rusia și tată din Italia, a fost transferat de Lazio în vara anului trecut, de la Spezia, pentru aproximativ 2,5 milioane de euro. Goalkeeper-ul a strâns deja 50 de meciuri între buturile formației din capitala Italiei.