VIDEO Lewandowski i-a spulberat speranțele lui Salzburg în doar 23 de minute cu un hat-trick. Polonezul e golgheter în Liga Campionilor

Robert Lewandoski Bayern Munchen Liga Campionilor optimi Liga Campionilor RB Salzburg Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 08 Martie 2022, 22:59
Data actualizarii: Marti 08 Martie 2022, 23:15

Bayern Munchen a făcut spectacol în prima repriză din returulor optimilor Ligii Campionilor, cu RB Salzburg.

Nemții au rezolvat soarta calificării încă din prima parte, iar la pauză au intrat la cabine cu un avantaj substanțial, conducând cu 4-0, după ce în tur a fost 1-1.

Primele trei goluri ale bavarezilor au fost reușite de Robert Lewandowski, care a reușit să bifeze hat-trick-ul după doar 23 de minute. În minutele 12 și 21 a transformat două lovituri de pedeapsă, iar în minutul 23 a profitat de o greșeală a defensivei formației adverse.

Cu aceste trei reușite, polonezul a devenit noul golgeter al Ligii Campionilor, cu 12 goluri, cu unul mai mult decât Sebastien Haller (Ajax Amsterdam).

Record stabilit de Lewandowski

Cu aceste trei goluri, starul celor de la Bayern Munchen a stabilit cel mai rapid hat-trick din istoria competiției, cel precedent aparținându-i lui Marco Simone, care a avut nevoie de 24 de minute în 1996, în meciul Milan-Rosenborg.