Guardiola: "Acum ne vor spune toti ce FRUMOSI si BUNI suntem!" Puel: "DECEPTIE!”

Barcelona Claude Puel Olympique Lyon Pep Guardiola Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 12 Martie 2009, 10:33
Data actualizarii: Joi 12 Martie 2009, 10:47

Barcelona a salvat in Liga jocul prost din campionat! Messi, Henry si Etoo au facut show cu masina de fotbal care umilea Steaua in Ghencea, Lyon. Pep Guardiola a declarat ;la conferinta de presa de dupa meci ca acum toti ii vor considera frumosi si buni. Puel s-a limitat sa isi arate dezamagirea!

"In prima parte a jocului am fost excelenti, cu o buna pozitionare si o tranzitie buna atac-aparare. Am muncit pentru a ajunge la acest nivel. Am fost putin ingrijorati dupa al doilea gol al oaspetilor. Ne gandeam ca am putea fi egalati. Insa cel mai bun antidot este sa recuperezi intotdeauna balonul. Cred ca putem ajunge departe cu aceasta mentalitate, dar trebuie sa uitam primele 25 de minute ale meciului de la Lyon, unde daca am mai fi primit un gol poate ca nu am fi obtinut calificarea. Acum presupun ca toti ne vor spune ce frumosi si ce buni suntem, dar trebuie sa ne recuperam din punct de vedere fizic si psihic pentru a infrunta Almeria in campionatul Spaniei", a spus Guardiola.

Claude Puel considera ca Olympique Lyon trebuie sa treaca rapid peste deceptia cauzata de eliminarea din Liga Campionilor si sa se concentreze asupra campionatului Frantei.

"Trebuie sa felicit Barcelona. Principalul meu regret este ca nu am putut sa dezvolt suficient jocul in prima repriza si ca nu am putut sa contracaram presingul Barcelonei. Trebuia sa atacam in repriza a doua pentru a castiga si sa aratam o alta evolutie fata de cea din prima repriza. Exista posibilitatea sa jucam mai bine in prima parte a meciului, insa nu am reusit. Acum trebuie sa trecem peste deceptie cat mai rapid
", a precizat Puel.

Barcelona s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a eliminat, in optimile competitiei, pe Olympique Lyon, cu scorul general de 6-3.

Barcelona a invins, miercuri, pe teren propriu, scor 5-2, Olympique Lyon, dupa ce meciul din tur se incheiase la egalitate, scor 1-1.