Courtois și Casemiro, în culmea fericirii după calificarea lui Real: "La 2-1 erau morți! Asta e mentalitatea clubului: până la final"

Thibaut Courtois Casemiro Liga Campionilor Manchester City Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 05 Mai 2022, 01:13
Data actualizarii: Joi 05 Mai 2022, 01:21

Real Madrid s-a calificat în finala Ligii Campionilor, după ce a eliminat dramatic Manchester City, scor 3-1 (6-5, la general).

După 3-4 la Manchester, Real a fost condusă cu 1-0 din minutul 73, după golul lui Riyad Mahrez. Contrar cursului jocului, madrilenii au dat lovitura în minutele 90 și 90+1, grație dublei semnate de Rodrygo. În prelungiri, Karim Benzema a dat lovitura finală din penalty, iar echipa lui Carlo Ancelotti s-a calificat în finală.

Courtois și Casemiro, în culmea fericii după calificarea lui Real

La finalul partidei, Thibaut Courtois și Casemiro, doi dintre titularii lui Real Madrid din victoria miraculoasă contra lui Manchester City, au explicat ce sentimente îi încearcă, dar și cum văd marea finală cu Liverpool.

"Să explic? Pe scurt, Real Madrid. Mendy a scos mingea de pe linie acolo, apoi am făcut 1-1. La 2-1, erau morți. În minutul 89 nu prea mai credeam pentru că nu ne descurcasem bine în atac, ne lipseau ultimele pase. Dar golurile, momentul respectiv, fanii...

Am eliminat echipe mari, echipe care au o mulțime de bani și încearcă să câștige Champions League. Și ce traseu am avut... PSG, Chelsae, iar azi a fost și mai impresionant pentru că a fost vorba de ultimele minute.

Cred că atunci când ajungi într-o finală toată lumea își dorește. Dacă Madridul merge în finală, merge pentru a câștiga", a spus Thibaut Courtois, potrivit Marca.

"Incredibil! Trebuie să ne bucurăm de acest moment cu publicul. Am avut doi ani fără fani, am pierdut mulți oameni, iar acum trebuie să savurăm. Finala asta este pentru ei. Asta este mentalitatea clubului - nu renunțăm niciodată, luptăm până la final, aceasta este marea calitată a echipei. Rodrygo a fost sppectaculos, toată lumea trebuie felicitată.

Cu Liverpool va fi complicat. Suntem deja și campionii Spaniei, dar în clubul ăsta se cere de fiecare dată să câștigi", a spus și Casemiro, potrivit sursei citate.

Real Madrid - Liverpool, finala Ligii Campionilor

În ultimul act, Real Madrid va întâlni Liverpool, formație care a trecut în semifinale de Villarreal,scor 5-2, la general.

Finala Champions League din acest sezon se va disputa la Paris, pe Stade de France, sâmbătă, 28 mai, de la ora 22:00.

Real Madrid și Liverpool s-au mai întâlnit într-o finală a Cupei Campionilor Europeni, în sezonul 1980/1981, tot la Paris, pe Parc des Princes. Englezii se impuneau atunci cu 1-0, după un gol marcat de Alan Kennedy.

O altă finală Champions League între cele două, una mai recentă, s-a disputat în stagiunea 2017/2018. Atunci, Real Madrid câștiga cu 3-1.

Cele două formații s-au duelat de opt ori în Liga Campionilor. Real Madrid s-a impus de patru ori, un meci s-a încheiat la egalitate, iar Liverpool a câștigat în trei rânduri.