Șansă ratată pentru Gloria Buzău! Cum arată calculele pentru promovarea în Superliga României

Gloria Buzau csc selimbar liga 2 promovare Liga 2
Data publicarii: Vineri 03 Mai 2024, 18:53
Data actualizarii: Vineri 03 Mai 2024, 18:53

Gloria Buzău are nevoie de un singur punct pentru a promova matematic în Superliga României, însă formația pregătită de Andrei Prepeliță a pierdut cu scorul de 1-2 în fața celor de la CSC Șelimbăr, în etapa a opta din Liga 2.

Gloria Buzău mai are de așteptat până la promovare

Daniel Benzar a deschis scorul în minutul 13, iar Gloria Buzău era practic cu un picior în primul eșalon fotbalistic din România, însă în minutul 32, Visic a restabilit egalitatea în minutul 32.

Tot Visic a înscris și în minutul 72, iar sărbătoarea buzoienilor s-a amânat. Unirea Slobozia este deja promovată din punct de vedere matematic, iar Corvinul Hunedoara și CSC Șelimbăr, ocupantele locurilor doi și trei din play-off-ul Ligii 2 nu au drept de promovare în Superliga României.

Pentru a promova în prima ligă, Gloria Buzău trebuie să obțină cel puțin un punct din meciurile cu Unirea Slobozia și Csikszereda Miercurea Ciuc, principala adversară a buzoienilor. Gloria Buzău are 45 de puncte și ocupă locul patru în play-off, în timp ce Csikszereda este pe locul cinci, cu 40 de puncte.