Dinamo Dusan Uhrin Liga 1 play-out UTA Arad Superliga
Data publicarii: Vineri 13 Mai 2022, 22:23
Data actualizarii: Vineri 13 Mai 2022, 22:23

Dinamo și UTA Arad au încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce arădenii au condus cu 1-0 în ”Ștefan cel Mare”.

Pentru UTA Arad a fost ultimul meci al sezonului. Dinamo, în schimb, se pregătește pentru baraj, unde va juca, cel mai probabil, cu Universitatea Cluj.

Dinamo - UTA 1-1

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 84: GOOOL Dinamo! Irobiso egalează în ”Ștefan cel Mare”, cu un șut puternic, din prima, după un assist perfect al lui Bordușanu.

Minutul 76: Fanii lui Dinamo se pregătesc deja pentru barajul unde, cel mai probabil, îi vor întâlnii pe ”frații” de la Universitatea Cluj.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: Pauză în „Ștefan cel Mare!” Fanii s-au duelat în scandări și în bannere. De menționat că, alături de galeria arădeană, sunt prezenți și cei de la Peluza Sud Steaua, galerie înfrățită cu cea a UTA-ei.

Minutul 39: GOOOL UTA Arad! Cardoso recuperează o minge pierdută de Torje, ia o acțiune pe cont propriu și marchează cu un șut pe jos, printre picioarele lui Eșanu.

Minutul 11: Ocazie pentru Dinamo! Torje trage cu stângul din interiorul careului, dar pe direcția lui Balauru, care reușește să respingă.

Minutul 1: Fluier de start!

• Dinamo: Eșanu - De Moura, Aloe, Patriche, Radu - Ivanov, Răuță - Crețu, Ivanovski, Torje - Irobiso
  • Rezerve: Figueiredo, Carp, Buleică, Rodriguez, Bordușanu, Matei, Mihaiu, Bani, Morar
  • UTA Arad: Balauru - Vukcevic, Da Silva, Dima, Shlyakov - Vorobjovas , Bahta, Ubbink - Dumitru, Miculescu, Otele
  • Rezerve: Matei, Pop, Dangubic, Laukzemis, Patlagica, Isac, Baravykas, Rosca

Echipa lui Dusan Uhrin Jr. (locul 8 în play-out, cu 22 de puncte) este cu gândul spre barajul de menținere/promovare în Liga 1, iar pentru meciul din ”Ștefan cel Mare” cu UTA antrenorul ceh nu poate conta pe suspendații Grădinaru și Pierret.

Site-ul oficial al Ligii Profesioniste de Fotbal subliniază tradiția duelului Dinamo - UTA, început în anii '40.

Dinamo - UTA 7-0 în 1976, cu Dudu Georgescu, Mircea Lucescu și Cornel Dinu marcatori

Primul meci a avut loc pe 14 noiembrie 1948, Dinamo - ITA Arad 2-0, iar cele două echipe s-au mai întâlnit de 77 de ori în principala competiţie internă: de 38 de ori s-au impus dinamoviştii, de 20 de ori au câştigat arădenii, iar alte 19 jocuri s-au terminat la egalitate.

Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat pe 29 august 1976, Dinamo - UTA Arad 7-0 (Dudu Georgescu - de patru ori, Mircea Lucescu - de două ori, Cornel Dinu - un gol), iar în ultima întâlnire directă, din februarie, cele două echipe au remizat la Arad, scor 0-0.