Victor Pițurcă trage o concluzie dură despre Adrian Mutu
![Victor Pițurcă trage o concluzie dură despre Adrian Mutu Victor Piturca Adrian Mutu](https://res.sport.ro/assets/sport/2023/10/26/image_galleries/796295/zmi-au-dat-150-000-de-euro-pe-luna-victor-piturca-si-ofertele-pe-care-le-refuza-din-start-zcontra-radoi_size6.jpg)
Adrian Mutu a plecat de la CFR Cluj după umilința cu divizionara secundă Corvinul Hunedoara din sferturile de finală ale Cupei României. Ardelenii au pierdut cu 0-4 în deplasare și au ratat accederea în semifinale.
Victor Pițurcă susține că Mutu și-a dat seama de faptul că nu poate realiza ceea ce și-a propus la CFR Cluj și a ales, astfel, să plece de la fosta campioană a României.
Victor Pițurcă trage o concluzie dură despre Adrian Mutu
De asemenea, fostul selecționer a ținut să puncteze că Adrian Mutu nu ar mai avea aceeași tărie de caracter de care dădea dovadă în timpul carierei sale fotbalistice.
Mutu a rezistat doar două luni pe banca din Gruia. A bifat 11 apariții la cârma ardelenilor și a înregistrat o medie de 1.64 puncte pe meci, conform statisticilor Transfermarkt.
”Probabil că a simțit el că nu poate să realizeze ceea ce își dorește. Eu cred că, dacă el a renunțat atât de repede, înseamnă că nu e puternic așa cum știu eu că e.
Nu poți să renunți așa ușor la luptă. Trebuie să lupți! Eu eram la Steaua București și mă înjurau propriii suporteri. Imaginați-vă ce performanțe am obținut eu cu Steaua, dar am strâns din dinți, am stat și am luptat. (n.r.- despre faptul că a fost contestat la națională) La echipa națională tot timpul vor fi contestatari”, a spus Victor Pițurcă la televiziunea DigiSport.
Cum arată clasamentul play-off-ului Superligii României
1. FCSB - 41 de puncte
2. CFR Cluj - 31 de puncte
3. Universitatea Craiova - 31 de puncte
4. Rapid București - 28 de puncte
5. Farul Constanța - 26 de puncte
6. Sepsi OSK - 24 de puncte
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News