Universitatea Craiova - FC Argeș 1-0 | Oltenii rămân în cursa pentru primele locuri în campionat

universitatea craiova - fc argeș FC Arges Universitatea Craiova Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 01 Martie 2023, 19:35
Data actualizarii: Miercuri 01 Martie 2023, 19:54

Universitatea Craiova s-a impus la limită, scor 1-0, în fața celor de la FC Argeș, într-un meci contând pentru etapa a 28-a din campionat.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova rămâne pe locul cinci în Superliga, cu 48 puncte, la un punct în spatele lui Rapid, care are un meci mai puțin disputat. De cealaltă parte, FC Argeș a ajuns pe locul 14, cu 26 puncte, fără victorie în ultimele cinci etape.

Universitatea Craiova - FC Argeș 1-0

Final de meci!

Minutul 80 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Andrei Ivan deviază până la Baiaram, acesta șutează cu efect, dar mingea trece pe lângă vinclu.

Minutul 74 - GOOOL Universitatea Craiova! Andrei Ivan marchează din penalty, obținut în urma unui henț comis de Tofan în careu.

Minutul 65 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Ndong centrează de pe partea stângă, Ișfan reia cu capul, dar Rizzi reușește să blocheze.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 36 - Ocazie pentru FC Argeș! Garita centrează în fața porții, însă Crețu nu poate să-l învingă pe portar, care are o intervenție extraordinară.

Minutul 32 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Markovic depășește apărarea adversă, șutează din interiorul careului, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 6 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Vătăjelu șutează de la distanță, dar portarul advers prinde fără mari emoții.

A început partida!

Universitatea Craiova - FC Argeș: echipele de start

Universitatea Craiova: L. Popescu - Vătăjelu, Zajkov, Badelj, Ndong - Screciu, Sala - Cîmpanu, Ișfan, An.Ivan - Markovic

Rezerve: Lazar, Vlădoiu, Mitrea, Găman, Mateiu, Baiaram, Roguljic, Rivaldinho, Koljic

Antrenor: Eugen Neagoe

FC Argeș: Straton - Tofan, M.Constantin, Turda, Rizzi - Meza Colli, Njike - Crețu, Koubembe, Jobello - Garita

Rezerve: D. Croitoru, Micu, Jakolis, Dobrosavlevici, Șerban, Tîrnovanu, Moise, Calcan, Boubacar

Antrenor: Marius Croitoru

Universitatea Craiova - FC Argeș, de la 18:00

Echipa patronată de Mihai Rotaru se află pe locul 5 în clasament, cu 45 de puncte, golaveraj 33-26, din 27 de partide. Piteștenii se situează pe poziția a 14-a, cu 26 de puncte, 21 de golui marcate și 39 primite.

Partida e de Rareş Vidican (Satu Mare), ajutat de asistenţii Vasile Marinescu (Bucureşti) şi Valentin Dumitru (Prahova). Rezervă e Florin Chivulete (Bucureşti). VAR-ul va fi asigurat de Kovacs Szabolcs (Satu Mare) şi Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti). Observator CCA e Alexandru Deaconu (Bucureşti).

„Avem în faţă o perioadă dificilă. Nu trecem prin cea mai bună perioadă, dar sunt sigur că la meciul cu Argeş vom da totul şi vom obţine cele trei puncte. Muncim în fiecare zi şi sperăm să o facem cât mai bine. La fotbal e bine că poţi mereu să te revanşezi faţă de toată lumea.

Am mai avut perioade slabe ca acestea şi mereu am trecut peste ele. Sperăm ca la meciul cu Argeş să dăm totul şi să câştigăm. Suporterii vor să vadă atitudine, spirit şi cu siguranţă asta vor vedea de acum înainte. Nu sunt 100%, dar, dacă antrenorul se bazează pe mine, voi da tot ce e mai bun", a declarat Ștefan Baiaram, extrema Universității Craiova.