'U' Cluj - Rapid București 0-3 | Victorie fără emoții pentru giuleșteni, după o evoluție solidă

U Cluj - Rapid București etapa 2 Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 23 Iulie 2023, 23:34
Data actualizarii: Duminica 23 Iulie 2023, 23:29

Rapid a obținut prima victorie în Superliga României, scor 3-0, în deplarea cu U Cluj.

U Cluj - Rapid 0-3

Final de meci!

Minutul 73 - GOOOL Rapid! Braun centrează în interiorul careului, mingea ajunge la Papeau, care șutează și îl învinge pe Gorcea.

• Cristiano Bergodi

Minutul 62 - Autogol U Cluj! Albu centrează în fața porții, Vătăjelu încearcă să respingă, însă trimite mingea în propria poartă.

Minutul 59 - Ocazie pentru Rapid! Cîrjan îi pasează în interiorul careului lui Funsho, acesta șutează puternic, mingea este deviată de Mitrea în afara terenului.

Minutul 51 - Ocazie pentru Rapid! Funsho pasează în careu, Dugandzic îi lasă mingea lui Cîrjan, care încearcă să-l depășească pe Gorcea, dar este blocat.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45 - GOOOL Rapid! Dugandzic deschide scorul în urma unui șut deviat. Cîrjan îi pasează croatului la marginea careului, acesta șutează cu stângul, din prima, mingea este deviată și intră în poarta lui Gorcea.

Minutul 40 - Ocazie pentru Rapid! Papeau centrează de pe partea stângă, Dugandzic îi așează mingea lui Funsho, care șutează în brațele lui Gorcea.

Minutul 32 - Ocazie pentru U Cluj! Chipciu șutează puternic de la distanță, însă mingea este prinsă cu siguranță de Horațiu Moldovan.

Minutul 31 - Ocazie pentru Rapid! Papeau execută o lovitură liberă, însă mingea trece peste poarta adversarilor.

Minutul 17 - Ocazie pentru Rapid! Cârjan centrează din corner, Iulian Cristea deviază pe lângă poarta ardelenilor.

Minutul 10 - Ocazie pentru U Cluj! Nistor centrează din corner, Popadiuc deviază mingea, iar Chipciu trimite cu capul, puțin pe lângă poartă.

A început partida!

U Cluj - Rapid: echipele de start

U Cluj: Gorcea - Dimitrov, Miron, Mitrea, Vătăjelu - Bic, Bordeianu - Chipciu (cpt.), Nistor, I. Stoica - Popadiuc

Rezerve: Chirilă, Oancea, Pițian, I. Filip, Perianu, Hofman, Tescan, Calcan, D. Popa

Antrenor: Anton Petrea

Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, I. Cristea, Braun - Oaidă, Albu, Papeau - Bamgboye, Dudgandzic, Cîrjan

Rezerve: Drăghia - P. Iacob, Morais, Kait, Emmers, Pănoiu, Costache, Al. Ioniță II, Al. Stan

Antrenor: Cristiano Bergodi

Ultima confruntare dintre cele două echipe s-a întâmplat în sezonul regulat al ediției precedente din Superliga României. Atunci, 'U' Cluj - Rapid București s-a încheiat la egalitate, 0-0.

'U' Cluj - Rapid București, LIVE TEXT de la ora 21:30 | Bergodi caută prima victorie la echipa din Giulești

Acum, meciul dintre clujeni și giuleșteni se va disputa pe stadionul „Gaz Metan” din Mediaș. „Cluj-Arena” e ocupată din cauza derulării unor evenimente.

La centrul partidei se va afla Iulian Călin. Asistenții săi vor fu Ferencz Tunyogi, alături de Ionel Dumitru. Iar în camera VAR va sta Cătălin Popa alături de asistentul Robert Avram.

În prima etapă din noul sezon, 'U' Cluj a remizat în deplasare cu Petrolul Ploiești, scor 1-1, în timp ce Rapid București a făcut egal acasă cu Sepsi OSK, scor 0-0.