"Tata" Chiricheș. Ce le-a zis colegilor săi de la FCSB la pauza meciului cu Universitatea Craiova

Vlad Chiriches FCSB Florinel Coman Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Luni 08 Aprilie 2024, 08:44
Data actualizarii: Luni 08 Aprilie 2024, 09:42

FCSB a avut un joc concludent mai ales în prima repriză a meciului cu U Craiova, scor 2-0, duminică, în runda a treia a play-off-ului Superligii.

Vlad Chiricheș și-a demonstrat calitățile de lider și în meciul câștigat de echipa sa, FCSB, scor 2-0 cu Universitatea Craiova.

Fostul stoper din Premier League și Serie A a făcut cuplu în centru defensivei roș-albaștrilor cu Ngezana și a reușit să-i țină departe de poarta lui Ștefan Târnovanu pe olteni. Revenit în circuit la meciul cu Farul (1-0), Chiricheș a trecut peste accidentarea care l-a ținut șapte luni pe tușă și s-a impus rapid.

Ba chiar mai multe voci din fotbalul românesc susțin că fundașul în vârstă de 34 de ani ar trebui să facă parte din lotul lui Edward Iordănescu pentru Campionatul European din Germania.

Elocventă pentru statutul lui Chiricheș la FCSB e o declarația acordată duminică de Florinel Coman. Lider și fotbalist care a trecut prin multe, Chiricheș a avut un discurs în vestiar, la pauza înfruntării cu echipa lu Ivaylo Petev.

"N-am făcut un pas către titlu, am făcut o fandare. E clar că suntem favoriți. Am văzut ce vorbesc contracandidatele, că nu se gândesc la campionat. Noi ne gândim la campionat.

Și Chiri ne-a transmis la pauză că trebuie să nu ne vedem cu sacii în căruță la pauză, să rămânem montați și să mai marcăm. Craiova a întors rezultatul cu Rapid, așa că am fost foarte concentrați, am făcut un joc foarte bun", a declarat Florinel Coman.

În clasament, FCSB conduce cu 41 de puncte. Bucureştenii sunt urmaţi de CFR Cluj şi Universitatea Craiova, ambele cu câte 31 de puncte.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Ngezana, Chiricheş, Radunovic - Lixandru, Şut, Olaru (Antwi 87) - Oct. Popescu (Radaslavescu 74), Miculescu (Alhassan 74), Fl. Coman (Dawa 90). ANTRENOR: Elias Charalambous

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Şt. Vlădoiu, Maldonado, Badelj, Căpăţînă (Bancu 78) – Al. Creţu, Mekvabishvili, Houri (Koljic 78) – Baiaram (Danciu 61), Blesa (Markovic 68), A. Ivan (Cîmpanu 46). Antrenor: Ivailo Petrev

Cartonaşe galbene: Lixandru 6, Miculescu 7 / Badelj 17, Blesa 24, Căpăţînă 28, Houri 50, Bancu 82

Arbitri: Ovidiu Haţegan - Mircea Grigoriu, Marius Marica - Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Florin Andrei - Bogdan Dumitrache