VIDEO "Stâlpul" de la FCSB, OUT contra Universității Craiova? Reacția lui Elias Charalambous

Data publicarii: Luni 01 Aprilie 2024, 09:40
Data actualizarii: Luni 01 Aprilie 2024, 09:40

FCSB a învins Farul Constanța, scor 1-0, în runda a doua din play-off, însă liderul a pierdut un jucător important la Ovidiu.

Siyabonga Ngezana a fost înlocuit în minutul 57 din cauza unei accidentări. Sud-africanul a făcut cuplu în centrul defensivei cu Vlad Chiricheș, revenit după o pauză de lungă durată, însă a fost înlocuit în repriza secundă cu Joyskim Dawa.

Siyabonga Ngezana ar putea rata meciul FCSB - Universitatea Craiova

Accidentarea lui Ngezana s-a produs în minutul 53. Sud-africanul s-a așezat pe gazon și a cerut îngrijiri medicale. Până când Dawa s-a dezechipat, Ngezana a încercat să revină pe teren pentru a-și ajuta echipa, însă a fost aproape de un autogol și imediat a fost înlocuit.

Întrebat despre situația lui Ngezana, care a părut să acuze o problemă musculară, Elias Charalambous a anunțat că sud-africanul va fi evaluat de medicul echipei în cursul zilei de luni.

"E prea devreme să vorbim de Ngezana. Trebuie să vedem mâine. Doctorul va verifica mâine situația și ne va spune exact ce are și cât va lipsi", a spus Elias Charalambous, la conferința de presă de după meci.

Siyabonga Ngezana a devenit titular la FCSB în luna august a anului trecut, după accidentarea lui Vlad Chiricheș. Sud-africanul a ratat doar două meciuri de la acel moment, unul cauzat de o suspendare.

În cazul în care Ngezana nu se va recupera până la meciul cu Universitatea Craiova (duminică, 20:30), cuplul de fundași centrali de la FCSB ar putea fi format din Vlad Chiricheș și Joyskim Dawa, în timp ce variantă de rezervă rămâne Denis Haruț, revenit și el după o accidentare.