Universitatea Craiova seniko doua Sorin Cartu Superliga Superliga Sorin Cârțu
Data publicarii: Luni 11 Decembrie 2023, 22:36
Data actualizarii: Luni 11 Decembrie 2023, 22:35

Oltenii completează podiumul în campionat.

Universitatea Craiova se situează pe a treia poziție în clasamentul Superligii României, după 19 etape desfășurate, cu 32 de puncte. Nouă victorii, cinci rezultate de egalitate și cinci înfrângeri au înregistrat oltenii până în clipa de față.

Sorin Cârțu, fost președinte la Universitatea Craiova, a subliniat faptul că-l apreciază mult pe ivorianul Seniko Doua, care se află la Petrolul Ploiești din ianuarie 2023.

• De asemenea, Sorin Cârțu a precizat că modul în care Doua acționează în timpul meciurilor ar fi pe placul publicului celor de la Universitatea Craiova

Cotat la 450.000 de euro, conform site-urilor de specialitate, fundașul dreapta a bifat 17 apariții în acest sezon din Superliga și a reușit să paseze decisiv într-o situație.

”Din punctul meu de vedere, dacă aș începe un pressing așa pe Doua de la Petrolul, îmi place mult de el ca fundaș dreapta. Modul în care acționează el e ce cere publicul craiovean. Încă un fundaș central, mijlocașul, optarul care să intre în acțiune.

El trebuie nu știu, în momentele în care Mitriță este marcat sau este într-o situație din asta mai, evoluție mai slabă, el să preia jocul. Să fie el jucătorul care ia meciul pe cont propriu”, a spus Sorin Cârțu, potrivit Fanatik.

FC Hermannstadt - Universitatea Craiova 2-1

După o primă repriză tăcută, Gabriel Iancu a deblocat tabela de marcaj în minutul 51, chiar după ce jucătorii au ieșit de la vestiare. Alexandru Mitriță a restabilit însă egalitatea două minute mai târziu.

După o oră de joc, Alexandru Oroian a dus scorul la 2-1 în favoarea celor de la FC Hermannstadt, iar până la capătul celor 90 de minute tabela de marcaj a rămas nemodificată.