Scoțienii aruncă bomba despre un jucător de la FCSB: "Face de rușine tot mijlocul lui Rangers"

FCSB Darius Olaru rangers Superliga
Data publicarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 16:18
Data actualizarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 16:17

Darius Olaru (25 de ani) se află la FCSB din ianuarie 2020.

Cotat la 5.3 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, mijlocașul central a avut un start fantastic în această stagiune cu șase goluri și două assist-uri reușite în 10 apariții din Superliga. Darius Olaru mai are contract cu gruparea roș-albastră până la finalul sezonului 2027/28.

Presa din Scoția a scris despre Darius Olaru. Jurnaliștii britanici au scos in evidență faptul că fotbalistul român se află într-o formă atât de bună încât ar eclipsa calitatea compartimentului median de care dispune Michael Beale, antrenorul principal de la Rangers, la club.

• La sfârșitul lui august, Gigi Becali, patronul lui FCSB, spunea despre Darius Olaru că își dorește să fie excelent, nu doar bun!

„Olaru a fost menţionat ca ţintă în trecut, în schimb au fost făcute transferuri de buget, precum Kieran Dowell. Pentru a pune sare pe rană, Darius Olaru arată genul de formă care face de ruşine tot mijlocul lui Rangers

Darius Olaru, evaluat la 5.000.000 de lire sterline, a fost asociat de mai multe ori cu un transfer la Rangers, dar ai senzaţia că, dacă ar fi semnat, l-ar fi jucat într-un dublu rol de pivot, care să protejeze defensiva, în loc să fie lăsat să atace poarta adversă.

Jucătorii trebuie să-şi îmbunătăţească constanţa. Cu toate acestea, Beale ar trebuie să le dea mai multă libertate jucătorilor precum Cifuentes pentru a avea cifrele pe care Olaru le produce”, au scris jurnaliștii de la rangersnews.uk.

În Sepsi OSK - FCSB 2-5, Ovidiu Popescu i-a pasat lui Darius Olaru la marginea careului în minutul 12. Iar căpitanul roș-albaștrilor a făcut o preluare fantastică și a șutat, ulterior, din voleu. A înfipt balonul direct în vinclul porții lui Roland Niczuly.

Sepsi OSK - FCSB 2-5

Adrian Șut a dat startul recitalului încă din al șaselea minut al confruntării. Darius Olaru a înscris, ulterior, un supergol de la marginea careului (minutul 11) și a dus scorul la 2-0 în favoarea roș-albaștrilor.

Sepsi OSK a redus din diferență în repriza secundă prin Safranko (51), dar FCSB a refăcut avantajul. Florinel Coman l-a învins pe Niczuly la doar șase minute diferență (57).

Totuși, covăsnenii au dat din nou semne de revenire. Cosmin Matei a țâșnit în banda stângă și i-a centrat lui Alimi, care a îndeplinit o simplă formalitate și l-a executat pe Târnovanu (60).

FCSB și-a dovedit clasa și a înscris două goluri rapide. Octavian Popescu a rupt plasa în minutul 69, iar Damjan Djokovic a transformat exemplar o lovitură de la 11 metri în minutul 75 și a închis tabela de marcaj la 5-2.