VIDEO Rivaldinho anunță: "Suntem mai puternici!" Atacantul Farului și-a pus o dorință și prefațează meciul cu Universitatea Craiova

Data publicarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 11:41
Data actualizarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 11:57

Brazilianul de la Farul a oferit un interviu amplu.

Rivaldinho, atacantul brazilian de la Farul, a vorbit după singurul meci amical jucat de echipa lui Gică Hagi în această pauză competițională.

• Campioana en-titre din Superliga (locul 6 în clasament după 21 de runde) a câștigat ieri, scor 2-0, pe teren propriu meciul cu liderul din Bulgaria, Cernomore Varna.

Fiul lui Rivaldo spune că Hagi a luat cea mai bună decizie când a hotărât că echipa campioană se va pregăti în cantonamentul de iarnă la Ovidiu, în baza modernă construită pe Litoral.

Interviu cu Rivaldinho

Totodată, sud-americanul anunță că echipa se va bate la play-off. Farul ocupă locul 6 în ierarhia Superligii, după 21 de etape scurse din campionat.

"A fost un meci important, am marcat, n-am luat gol, a fost un meci reușit. A fost un cantonament foarte bun, suntem pregătiți, vor fi meciuri grele, mai avem o săptămână și apoi mergem la Craiova să câștigăm meciul.

Nu va fi niciun meci ușor, echipa arată bine, suntem pregătiți. Sperăm să intrăm în play-off. Mă simt foarte bine. Fizic sunt foarte bine, mental sunt foarte bine.

Sperăm să avem și noroc, sperăm să câștigăm meciuri. La ce bază avem noi aici, putem să ne pregătim foarte bine în țară, nu trebuie să mergem neapărat afară, a fost o decizie foarte bună luată de Mister (nr.Hagi) și de conducere.

Primul obiectiv să ajut Farul să câștige, dacă din punct de vedere colectiv merge bine, individual va fi bine. Suntem la mâna noastră, depinde doar de noi, sperăm să intrăm în play-off după cele nouă meciuri.

Să fie fanii alături de noi, suntem mai puternici, promit că echipa se va bate de la primul minut la ultimul minut. Îi vom face pe fani bucuroși", a declarat Rivaldinho, într-un interviu pentru Farul TV.

• Universitatea Craiova - Farul e duminica viitoare, de la 20:00, într-un meci contând pentru etapa a 22-a.

Ce echipă a aliniat Gică Hagi în unicul meci amical

Gică Hagi a schimbat toată echipa cu care a început meciul pentru a-i vedea la lucru pe toți jucătorii din lot.

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani (64 Buzbuchi) - Boli (46 Kiki), Larie (72 Gustavo), M. Popescu (72 Grosu), Dussaut (64 Dănuleasa) - Artean (64 Andronache), Queiros (64 Banu), Vînă (64 N. Popescu) - Deaconu (46 Benchaib, 79 Nedelcu), L. Munteanu (72 Cojocaru), Grigoryan (46 Rivaldinho).

Cernomore Varna (antrenor Ilian Iliev): Dulgerov - Popov, Atanasov, Stefanov, Panov - Fernandes, Garcia, Soula - Milushev, Iliev, Zlatev. Au mai intrat: Slavkov - Dichev, Vencislavov, Drobarov, Panayotov, Alves, Vasilev, Beyhan, Pacheco, Isa, Stoykov.