Gaz Metan Mediaș - Dinamo 0 - 1. Victorie chinuită pentru formația din Ștefan cel Mare

Gaz Metan Medias Dinamo Gabriel Torje Liga 1 play-out Superliga
Data publicarii: Vineri 22 Aprilie 2022, 21:54
Data actualizarii: Vineri 22 Aprilie 2022, 22:12

”Câinii” lui Dusan Uhrin Jr. au obținut o victorie chinuită, scor 1-0, în deplasarea de la Mediaș.

Aflată pe ultimul loc în playout, cu punctaj negativ din cauza depunctărilor, Gaz Metan Mediaș a ținut piept lui Dinamo, pierzând cu scorul de 0-1.

Fără șanse reale de a scăpa de locurile de baraj, echipa antrenată de Dusan Uhrin Jr. nu se regăsește și rămâne pe locul opt în clasament, la șase puncte de Chindia Târgoviște, care are un meci mai puțin disputat.

Gaz Metan Mediaș - Dinamo: 0 - 1

Final de meci!

Minutul 56 - Ocazie mare pentru Dinamo. Matei îi pasează lui Bordușanu care șutează, dar Bumbar are o paradă spectaculoasă.

A început repriza secundă!

Pauză!

Minutul 41 - GOOOL Dinamo! Matei centrează în careu din corner, iar Carp se înalță și trimite mingea în poarta lui Bumbar.

Minutul 32 - Ocazie importantă pentru Dinamo. Grădinaru trimite o centrare în careu, iar mingea lovește bara laterală a porții.

Minutul 16 - Dinamo obține o lovitură liberă la marginea careului. Vlad Morar șutează la colțul lung, peste poartă.

A început partida!

Gaz Metan Mediaș - Dinamo: echipele de start

Gaz Metan Mediaș: Bumbar – Kanda, Mathaus, Avram, C. Maxim – Francisco, Iancu – Șteau, Gașpar, P.Costea – Noian

Rezerve: Grosz, Câmpean, Covaci, Domșa, Harfas, Tala, Ursu

Antrenor: Flavius Boroncoi

Dinamo: Eșanu – Moura, Jovanovic, Carp, A. Radu – Bordușanu, Răuță, Pierret, Grădinaru – C. Matei – V. Morar

Rezerve: Figueiredo, Patriche, Crețu, Rodriguez, Torje, Filip, Mihaiu, Ivanovski, Măgureanu

Antrenor:  Dusan Uhrin

Gaz Metan Mediaș - Dinamo, meci din etapa a șasea a play-out-ului Ligii 1, poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe sport.ro începând cu ora 20.

Gazdele, ajunse la un record negativ de -27 de puncte, par victime sigure în fața unei echipe a lui Dinamo care ocupă locul 8 în play-out, cu 13 puncte, și care va disputa barajul pentru rămânerea în prima divizie.

Torje și compania speră cel mult la locul 7 din play-out, de care însă îi desparte o diferență de 9 puncte, cu patru runde rămase de disputat din acest sezon.

Gaz Metan Mediaș - Dinamo, o istorie începută în 1948

Ultima întâlnire directă a fost o victorie la scor pentru Dinamo, 4-0, după golurile înscrise de Ivanovksi, Bordușanu și Torje, ultimul cu o ”dublă”.

Liga Profesionistă de Fotbal aduce aminte de primul meci între cele două formații, un CSM Mediaș - Dinamo 1-1 din septembrie 1948, prima remiză din Divizia A pentru echipa din ”Ștefan cel Mare”.