Mihai Rotaru alex mitrita Universitatea Craiova Superliga Mihai Rotaru
Ionuț Stoica
Data publicarii: Duminica 31 Martie 2024, 08:55
Data actualizarii: Duminica 31 Martie 2024, 09:11

Universitatea Craiova a reușit să obțină o victorie importantă pe teren propriu în fața celor de la Rapid București, scor 2-1, într-un meci din etapa a doua a play-off-ului SuperLigii.

Ștefan Baiaram a deschis scorul pentru olteni în minutul 59, iar Alexandru Mitriță a consolidat avantajul echipei cu un gol din penalty în minutul 66. Rapid București a reușit să reducă din diferență prin golul marcat de Funsho Bamgboye în minutul 48.

• Mihai Rotaru

Universitatea Craiova - Rapid București 2-1

Finanțatorul Universității Craiova, Mihai Rotaru, a fost extrem de încântat de atmosfera creată de suporterii prezenți pe stadionul Ion Oblemenco și a subliniat contribuția lui Alexandru Mitriță în cadrul echipei. Rotaru l-a descris pe Mitriță ca fiind "un geniu" și "un simbol actual al fotbalului oltenesc".

”În seara asta, spiritul oltenesc a învins nebunia Giuleștiului. Ceea ce este pe Oblemenco este aparte, nicăieri nu găsești așa atmosferă în țara asta. Este o experiență interesantă.

Mitriță este un geniu, un jucător extraordinar, este un simbol actual al fotbalului oltenesc”, a declarat Rotaru, pentru Digi Sport.

Care sunt obiectivele Craiovei

În plus, Rotaru a reiterat obiectivele principale ale Universității Craiova pentru acest sezon, care includ câștigarea Cupei României și clasarea pe podium în SuperLigă. Cu două victorii importante deja înregistrate, Universitatea Craiova se pregătește pentru o confruntare dificilă cu FCSB, liderul clasamentului.

”Sperăm ca anul acesta să câștigăm Cupa României și să ne clasăm pe podium. Am câștigat două mecicuri importante, acum urmează cel cu FCSB, echipa cea mai puternică din România conform poziției din clasament.

Cel mai important trofeu este Cupa României. Suntem challenger-ul la titlu. Meciul cu Galațiul (n.r. contra Oțelului Galați din sferturile Cupei României) este un meci foarte greu”, a adăugat Rotaru.

Mihai Rotaru a subliniat importanța Cupei României și a declarat că echipa este determinată să cucerească trofeul. În ceea ce privește meciul crucial cu FCSB, Rotaru a menționat că nu există motive să menajeze jucătorii importanți, subliniind adâncimea și calitatea lotului echipei.

Cu un mesaj de încredere și determinare, Mihai Rotaru și CSU Craiova se pregătesc să continue lupta pentru obiectivele lor în acest sezon al SuperLigii, angajându-se să ofere tuturor fanilor fotbalului momente memorabile și succese pe terenul de joc.

”N-are niciun sens să menajezi pe cineva. Vor avea timp suficient să se recupereze. E ca și cum ai juca în cupele europene. Avem 27 de jucători în lot. Avem un lot numeros, poate cel mai numeros din SuperLiga”.