VIDEO Meci nebun pentru Bogdan Andone! Apollon Limassol a dat lovitura la ultima fază și e aproape de play-off

Bogdan Andone aek larnaca Apollon Limassol Cipru Superliga
Data publicarii: Luni 27 Februarie 2023, 19:02
Data actualizarii: Marti 28 Februarie 2023, 08:35

Apollon Limassol, echipa antrenată de Bogdan Andone, a câștigat dramatic meciul cu AEK Larnaca, scor 2-1, în runda cu numărul 25 din campionatul Ciprului.

Apollon Limassol a rămas în inferioritate numerică din minutul 51, după eliminarea fundașului marocan Amine Khammas pentru cumul de cartonașe galbene. Chiar și așa, echipa antrenată de Bogdan Andone a deschis scorul 12 minute mai târziu, prin atacantul ghanez Godsway Donyoh.

Meci nebun pentru Bogdan Andone în Cipru

AEK Larnaca, ocupanta poziției secunde din Cipru a egalat în minutul 76 grație reușitei bosniacului Hrvoje Milicevic, însă Apollon Limassol a dat lovitura la ultima fază.

Aflată cu toată echipa în jumătatea adversă, AEK Larnaca a rămas descoperită pe un contraatac fulger al gazdelor, la ultima fază. Egipteanul Amr Warda a plecat din propria jumătate și a marcat pentru 2-1 în minutul 90+7.

Bogdan Andone, aflat la al doilea succes din tot atâtea meciuri, a fost surprins de camerele TV prăbușit pe gazon, sărbătorind victoria dramatică a lui Apollon.

În urma acestei victorii, Apollon Limassol se află pe locul 5 în campionatul Ciprului, cu 41 de puncte. Echipa antrenorului român are trei puncte avans față de poziția a șaptea și are șanse foarte mari să se califice în play-off, cu o etapă rămasă de disputat în sezonul regulat.