Sepsi OSK - FC Hermannstadt FC Hermannstadt Marius Maldarasanu Superliga Superliga Marius Măldărășanu / Hermannstadt
Data publicarii: Luni 21 August 2023, 20:46
Data actualizarii: Luni 21 August 2023, 20:45

Sepsi OSK - FC Hermannstadt s-a încheiat 1-1.

Cele două cluburi s-au întâlnit la Sfântu Gheorghe în a șasea etapă din startul noului sezon din Superliga României. Sepsi OSK și FC Hermannstadt au împărțit punctele, după ce tabela de marcaj a rămas blocată la 1-1.

Marius Măldărășanu, antrenorul sibienilor, a vorbit după meci despre evoluția elevilor săi și a precizat că echipa sa a făcut o primă repriză extrem de bună.

„A fost un joc destul de bun. O primă repriză perfectă. Am construit, am avut posesie. Suferim însă în ultima treime. Ne lipsește însă decizia. Nu avem agresivitate în fața porții adverse. Ne-am văzut conduși și a trebuit să începem repriza a doua de la 0-1. Dar băieții au revenit. Și țin să-i felicit.

Puteam avea mai multe puncte până acum. Chiar am vrut să câștigăm aici. Ne-am dus în pressing sus. Au jucători de calitate. Cred că puteam avea mai multe puncte în clasament. Consider că avem o echipă mai bună ca anul trecut.

Vom vedea ce se va întâmpla. Ne facem jocul nostru. Mă bucur că avem continuitate în evoluții”, a spus Marius Măldărășanu, după meci.

Sepsi OSK - FC Hermannstadt 1-1

Covăsnenii au deschis scorul în minutul 45, grație reușitei lui Sherif Kallaku. În repriza secundă, Florin Bejan a restabilit egalitatea în minutul 53, iar tabela a rămas nemodificată până la finalul celor 90 de minute.

În urma rezultatului de egalitate, Sepsi OSK a ajuns, astfel, la nouă puncte și ocupă în acest moment a patra poziție. FC Hermannstadt se află pe locul opt cu șapte puncte.