Întrebat dacă va rămâne la Petrolul sezonul viitor, Alexandru Musi a oferit un răspuns categoric

Alexandru Musi Hermannstadt Petrolul Ploiesti Superliga Superliga
Ionuț Stoica
Data publicarii: Joi 25 Aprilie 2024, 21:37
Data actualizarii: Joi 25 Aprilie 2024, 22:14

FC Hermannstadt a reușit să o învingă pe Petrolul Ploiești, scor 2-0, în cadrul etapei cu numărul șase din play-off-ului Superligii României.

Alexandru Musi (19 ani), mijlocașul ofensiv al ”lupilor galbeni”, a declarat că echipa sa putea mai mult în acest meci. Tânărul fotbalist s-a arătat, de asemenea, deranjat despre starea gazonului.

”În play out este presiune, trebuie să ne antrenăm foarte bine, trebuie să venim cu zâmbetul pe buze la antrenament, suntem o familie și trebuie să fim acolo sus. Terenul a fost cea mai mare vină, puteam să scoatem mai mult, dar mergem inainte, nu avem ce face.

• Ionuț Amzăr și Alexandru Musi / foto: Gabriel Chirea

Vă dați seama că este presiune, ca în orice vestiar din play-out. Eu pot să spun că puteam și mai bine, dar în mare parte, e primul an de Liga 1 și eu cred că am facut-o foarte bine.

"(n.r. despre revenirea la FCSB) Nu știu nimic, eu acum sunt la Petrolul, vreau să termin sezonul bine. Vom vedea la finalul sezonului unde vom fi”, a spus Alexandru Musi după meci.

Hermannstadt - Petrolul 2-0

Partida a început fără a oferi prea multe momente de spectacol, însă în minutul 38, Valerică Găman a marcat golul care a deschis scorul pentru Hermannstadt. Acesta a reușit să înscrie după un corner, înălțându-se perfect, a trimis mingea în poartă.

În repriza secundă, Petrolul a încercat să revină în joc, însă eforturile lor au fost în zadar. Sibienii și-au consolidat avantajul în minutul 75, când Ianis Stoica a marcat al doilea gol al echipei, după ce a profitat de o greșeală de poziționare a apărării adverse.

Clasament play-out Superliga României

Cu această victorie, Hermannstadt se află în fruntea clasamentului din play-out și este sigură de evitarea retrogradării. În schimb, Petrolul ocupă locul 6 în clasament, la cinci puncte distanță față de locurile de baraj.