Inter pregătește primul transfer după ce a pierdut finala UCL! Cine e jucătorul

Inter Milano Carlos Augusto Serie A uefa champions league Superliga Simone Inzaghi
Data publicarii: Duminica 11 Iunie 2023, 21:05
Data actualizarii: Duminica 11 Iunie 2023, 21:04

Manchester City s-au impus în finala UEFA Champions League de sâmbătă seară, împotriva lui Inter Milano, scor 1-0.

Manchester City a trecut de Real Madrid (1-1 / 4-0) în semifinalele competiției europene, în timp ce Inter Milano a reușit să învingă rivala din Serie A, AC Milan (2-0 / 1-0) în dublă manșă, pentru un loc în finala UCL.

După ce a pierdut în finala de la Istanbul, Inter Milano a pus deja ochii pe un fundaș. „Nerazzurri” au ajuns la un acord personal cu fundașul stânga Carlos Augusto, potrivit jurnalistului sportiv Fabrizio Romano. Italianul a mai scris pe rețelele social media că săptămâna viitoare Inter va încerca să încheie mutarea.

Carlos Augusto se află la Monza din septembrie 2020 și mai are contract cu echipa până la finele sezonului următor. Cotat la opt milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, brazilianul a bifat 107 apariții la Monza, a reușit să marcheze 12 goluri și să paseze decisiv în 11 situații diferite.

Manchester City - Inter Milano 1-0

Manchester City l-a pierdut pe Kevin De Bruyne în startul partidei (36') de la Istanbul. Pep Guardiola a fost nevoit, așadar, să-l înlocuiască cu Phil Foden, care sclipit restul meciului.

Inter Milano a arătat o formă bună în prima repriză, însă jocul instaurat de Simone Inzaghi s-a stins în partea secundă, când „cetățenii” au și marcat golul victoriei.

Rodri a țâșnit în minutul 68 după o minge care a traversat careul „nerazzurrilor” și a marcat un supergol. Fotbalistul a trimis cu mult efect, iar Onana nu a avut nicio șansă să respingă balonul.

Pe final, Inter Milano a avut câteva ocazii gigantice, însă scorul a rămas de partea formației dirijate de Pep Guardiola care a câștiga al doilea trofeu UEFA Champions League din cariera sa de antrenor.