"Foarte îngrijorător!". Ce scrie presa din Macedonia de Nord despre Boban Nikolov, jucătorul lui FCSB

boban nikolov FCSB macedonia de nord Superliga
Data publicarii: Luni 27 Februarie 2023, 18:22
Data actualizarii: Luni 27 Februarie 2023, 18:21
Boban Nikolov (28 de ani) s-a transferat la FCSB în luna septembrie a anului trecut, însă mijlocașul din Macedonia de Nord a prins puține minute în tricoul vicecampioanei României.

Liber de contract după despărțirea de Sheriff Tiraspol, Nikolov a semnat cu FCSB în septembrie. Mijlocașul crescut la Academia Hagi a strâns doar 11 meciuri până acum și a fost titular numai în două partide din Cupa României.

Ce scrie presa din Macedonia de Nord despre Boban Nikolov, jucătorul lui FCSB

Înainte de startul în preliminariile EURO 2024, Sport 1, publicație din Macedonia de Nord, a alcătuit o listă cu jucătorii echipei naționale care se află într-o situație "foarte îngrijorătoare", având în vedere lipsa minutelor de la echipele de club, iar acolo se regăsește și Boban Nikolov.

"Enis Bardhi, unul dintre jucătorii esențiali ai echipei, nu are continuitate la Trabzonspor. Într-o situație și mai rea se află Ezdjan Alioski, care în 2023 a strâns doar 107 minute la Fenerbahce și nu a mai jucat de aproape o lună din cauza pauzei competiționale cauzată de cutremurul devastator din Turcia.

Al treilea de pe listă este Boban Nikolov, un om importat din echipă, care la FCSB a jucat doar opt minute în ultimele cinci meciuri, după reluarea sezonului", a scris sursa citată.

• La ultima partidă de campionat, 2-1 contra lui FC Argeș, Boban Nikolov nici măcar nu a făcut parte din lotul lui FCSB.

Nikolov are 49 de meciuri și 4 goluri la echipa națională, iar alături de Macedonia de Nord a participat inclusiv la EURO 2020. Mijlocașul a fost convocat ultima oară la prima reprezentativă în noiembrie 2022, la amicalele cu Finlanda (1-1) și Azerbaidjan (1-3).

Macedonia de Nord va debuta în preliminariile EURO 2024 pe 23 martie, cu un meci împotriva Maltei, pe teren propriu. Cinci zile mai târziu este programat amicalul cu Insulele Feroe.