Drama lui Dolha: "Preferam sa gresesc din nou decat sa-l rup pe Goian"

Data publicarii: Vineri 26 Martie 2010, 08:28
Data actualizarii: Vineri 26 Martie 2010, 08:40

ProSport / Ema Dolha nu mai poate sa doarma de cand si-a accidentat cel mai bun prieten, pe Lucian Goian, in partida de Cupa cu CFR Cluj de miercuri.

Dorin Goian: "Luci are mare ghinion, era in forma"

ProSport prezinta drama lui Emilian Dolha, portar marcat de meciurile cu CFR Cluj.

De data aceasta, Dolha n-a mai gresit, insa si-a accidentat cel mai bun prieten al sau din Stefan cel Mare. Lucian Goian era in forma mare, chiar marcase golul dinamovistilor in minutul 10. Minutul 32 a fost blestemat pentru Goian.

Fundasul s-a ciocnit cu propriul portar in incercarea de a respinge o minge. "M-am rupt! Simt ca m-am rupt urat!" a strigat Goian imediat dupa accidentare.

Nici Dolha nu isi mai revine. "As fi preferat sa gresesc din nou decat sa il rup pe Lucian" a spus portarul care a stat toata noaptea la telefon cu colegul sau si apropiatii ai sai. Citeste mai multe pe www.prosport.ro

Lucian Goian a suferit aceeasi accidentare ca si Florin Costea si va lipsi intre 6 si 8 luni. Diagnosticul a fost promt: entorsa de genunshi cu rupture ligamentului incrucisat anterior. Vestea buna pentru fanii lui Dinamo este ca Dragos Grigore a inceput recuperarea si este asteptat la antrenamente in 2 saptamani.

"Goian, din pacate, e scos din circuit pana in primavara anului viitor. Are ruptura de ligamente incrucisate. Diabate are si el genunchiul tumefiat, e o lovitura, sa vedem astazi ce spune doctorul. Niculescu e si el cu umarul in pioneze, Scarlatache e suspendat, Kone la fel, Niculae e accidentat, Alexe accidentat... Sunt vreo opt insi pe care nu pot conta. Abia mai respiram.

Nici nu stiu daca pot sa fac o echipa de 11 jucatori pentru duminica. Incercam sa incropim, sa vad astazi pe cine ma pot baza si voi aduce de la echipa a doua pentru completarea lotului", a spus antrenorul lui Dinamo, Cornel Talnar.

Lucian Goian a efectuat joi dimineata o rezonanta magnetica nucleara (RMN) la Clinica Phoenix din Bucuresti, iar diagnosticul medicilor a fost "entorsa genunchi drept, ruptura ligament incrucisat anterior si ruptura partiala ligament colateral extern".
Fundasul dinamovist va pleca luni dimineata la Roma, unde va fi operat la o clinica din capitala Italiei.

In minutul 32 al partidei Dinamo - CFR Cluj, din cadrul primei manse a semifinalelor Cupei Romaniei, care s-a incheiat cu scorul de 1-1, fundasul Lucian Goian a fost inlocuit de Francisco Molinero, dupa ce s-a accidentat intr-o ciocnire cu portarul Emilian Dolha.