CS Mioveni - Dinamo 2-1 | Dramă pentru 'câini'! Au pierdut după ce au încasat două goluri în prelungiri

CS Mioveni Dinamo Liga 1 Superliga
Iosif Pintilie
Data publicarii: Joi 16 Decembrie 2021, 18:32
Data actualizarii: Joi 16 Decembrie 2021, 20:12

"Câinii" lui Mircea Rednic au moral bun după victoria cu Chindia, 1-0.

Dinamo a pierdut incredibil duelul cu CS Mioveni. Elevii lui Mircea Rednic au fost aproape de a doua victorie consecutivă, conducând până în minutul 93. Spre disperarea antrenorului alb-roșu, oaspeții au luat două goluri în ultimele trei minute și au pierdut duelul.

CS Mioveni - Dinamo 2-1

Minutul 90+5: GOL CS Mioveni! Rusu îl învinge pe Iliev din voleu.

Minutul 90+3:  GOL CS Mioveni! Sanoh transformă o lovitură de la 11 metri.

Minutul 62: GOL Dinamo! Deian Sorescu transformă o lovitură de la 11 metri și ajunge la 7 goluri în actualul sezon.

Minutul 45: Iliev reține un balon din vinclul porții.

Minutul 43: Rusu șutează peste poarta lui Iliev.

Minutul 19: Scarlatache trimite cu capul, peste poartă, dintr-o centrare provenită din lovitură liberă.

Minutul 12: Oancea șutează puțin peste poartă.

Minutul 1: A început meciul!

Echipele de start:

• CS Mioveni: Ducan - Balaur, Scarlatache, Garutti - Oancea, Panait, Dumitriu, Burnea - Buziuc, Rusu, Blănaru
  • Rezerve: Popescu, Rădescu, Iacob, Șerbănică, Toma, Sanoh, Vereș, Coșereanu, Dat
  • Dinamo: Iliev - Radu, Pinto, Ehmann, Kainourgios - Itu, Răuță, Carp, Torje - Țîră, Sorescu
  • Rezerve: Eșanu, Gluhakovic, Grigore, Popa, Amzar, Măgureanu, Ivanovski, Nunic, Bordușanu

CS Mioveni - Dinamo, partidă din etapa 20 a Ligii 1, se joacă astăzi, de la ora 17:30, în format LIVE TEXT pe www.sport.ro.

CS Mioveni, ocupanta locului 13 în Liga 1, cu 17 puncte, a înregistrat două eșecuri în ultimele două etape (0-2 contra lui Sepsi și 0-1 împotriva lui CFR Cluj), iar postul lui Alexandru Pelici pare în pericol. Totuși, antrenorul argeșenilor spune că a primit credit până la pauza din această iarnă.

De partea cealaltă, Dinamo se află pe locul 15, cu 12 puncte. Formația lui Mircea Rednic a beneficiat de o gură mare de oxigen în runda trecută, când a învins Chindia (1-0) și a obținut prima victorie după o pauză mai mare de patru luni.

În schimb, Dinamo este cea mai slabă echipă din Liga 1 în ceea ce privește meciurile din deplasare. Bucureștenii au jucat de nouă ori pe teren străin și tot de atâtea ori au pierdut, golaverajul fiind 3-25.

"Ne dorim foarte mult să câștigăm și să avem continuitate în rezultate. Jocul nu a strălucit dar au fost multe schimbări. Oricum o să apară în ziar cu mult timp înainte de ședința tehnică. Nu o să fie mari surprize.

Jucătorii și-au dat seama și ei că nu se mai poate să fie criticați, am umblat și puțin la orgoliu, la caracter. Le-am prezentat un filmuleț cu ce poate să facă galeria noastră, le-am băgat și „Augh, augh, augh!” cu Lazio, le-am arătat ce echipă am avut.

Pe teren nu arătăm ca o echipă, dar la meciul cu Chindia am fost o echipă și vreau să continue așa. Să nu se mulțumească doar cu o victorie. Ăsta e spiritul lui Dinamo. Adversara are nevoie de puncte și trec printr-o perioadă dificilă. L-am pregătit să mergem să câștigăm", a spus Mircea Rednic, înaintea meciului.

În partida tur, CS Mioveni s-a impus pe terenul lui Dinamo, scor 1-0, după un gol marcat de Bogdan Rusu.