Concluziile lui Gheorghe Hagi după ce Farul a revenit pe primul loc în clasament

Gheorghe Hagi Farul Constanta Universitatea Craiova Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 06 Februarie 2023, 22:20
Data actualizarii: Luni 06 Februarie 2023, 22:43

Farul Constanța s-a impus în duelul cu Universitatea Craiova din etapa cu numărul 24 a Superligii României, scor 2-1.

Constănțenii au revenit pe primul loc în clasament, profitând de înfrângerea suferită de CFR Cluj cu FCSB, scor 0-1. Scorul a fost deschis de Adrian Mazilu (17 ani), în minutul 6, iar Larie a dublat avantajul pe tabelă, din penalty, în minutul 34.

În a doua repriză, oltenii au redus din diferență prin Dan Nistor, însă nu au reușit să mai marcheze. Astfel, Farul se află pe primul loc în clasamentul Superligii, cu 51 de puncte, având un punct mai mult față de ardeleni.

Gheorghe Hagi: „Se aprinde o flacără frumoasă la Constanța!”

Gheorghe Hagi (58 ani) a vorbit la finalul meciului despre victoria obținută de echipa sa, mulțumit de punctele obținute, dar și de jocul prestat de fotbaliștii săi. Totodată, antrenorul a avut cuvinte de laudă la adresa tânărului Adrian Mazilu, care a înscris în această seară.

„60 de minute, da, am jucat foarte bine, ne-am impus, după aceea au venit cu schimbări foarte bune, au un lot bun, a venit acel gol foarte bun, dar ne-a dat un pas înapoi. Cu Craiova dacă te aperi e clar că te atacă, au jucători care îți pot crea multe probleme.

(n.r. despre Mazilu) Ne lipsea Denis, e stângaci, trebuia să punem în locul lui pe cineva, copil bun, 2005, mă bucur de reușita lui, sper să aibă prestații bune în continuare și să rămână pe bancă. Ne place, vreau să le transmit și lor, mă cunosc bine, știu că am momentele mele când creez anumite lucruri să trezesc echipa, azi am venit de dimineață la stadion să facem o ședință cum trebuie, ieri nu a fost foarte bun antrenamentul.

Larie bate extraordinar penalty. Contează mai puțin cine bate, important e că am câștigat cu Craiova, FCSB, șase puncte importante. Pare că va fi o luptă intensă la titlu, echipe foarte bune, există un echilibru, loturi bune în majoritatea echipelor. Echipa care va avea constanță, care va juca bine în play-off, asta va face diferența.

Nu, ieri am petrecut puțin, important e că mi-am adus aminte de părinți, le mulțumesc încă o dată că m-au adus pe lume și pentru educația dată. Am petrecut normal alături de familie. Suporterii vin, sunt deja lângă noi, suntem împreună, ne cunoaștem mai bine, o să sărim și pe garduri la un moment dat. Se aprinde o flacără frumoasă la Constanța, rezultatele și victoriile unesc.

Stadionul nu e dependent de rezultate, suntem un proiect, minimum 5 ani, vrem să construim ceva frumos, puternic la Constanța”, a declarat Gheorghe Hagi

Sursă Foto: Sport Pictures