Cine este ”eroul” FCSB-ului din meciul cu FC Argeș: ”Și dacă era slab, el spunea că e cel mai bun”

Andrei Dumiter FC Arges - FCSB FCSB Superliga
Data publicarii: Luni 21 Martie 2022, 11:09
Data actualizarii: Luni 21 Martie 2022, 11:21

FCSB a câștigat dramatic meciul cu FC Argeș, scor 3-2, cu un gol marcat în prelungiri. Vicecampioana a condus de două ori, dar a fost egalată de fiecare dată de piteșteni.

Gazdele au încheiat meciul în zece oameni. În minutul 69, Șerban a văzut direct cartonașul roșu.

Dumiter, eroul FCSB-ului: ”Și dacă era slab, el spunea că e cel mai bun”

În minutul 90+4, Andrei Dumiter a reușit să înscrie și să aducă trei puncte importante pentru cei de la FCSB, care s-au apropiat la cinci puncte de primul loc, ocupat de CFR Cluj. Leo Grozavu, fostul antrenor al lui Dumiter de la Sepsi, a vorbit despre fostul său elev.

• Florin Tănase

”Dumiter e foarte tupeist, are o părere foarte bună despre el. Și dacă era slab, el spunea că e cel mai bun. La început, nu a vrut să accepte oferta, pentru că știa ce e la FCSB. Își punea altfel problema. Mi-a spus: ’dacă mă ratez?’. Atunci i-am replicat: ’Dacă ți-e frică, o să rămâi mediocru. Doar la un club mare te poți dezvolta, poți progresa’. Abia după aceea a zis că se duce”, a spus Grozavu, în trecut, la Digi Sport.

În 19 meciuri, Dumiter a marcat de trei ori și a oferit o pasă decisivă pentru FCSB, în toate competițiile. În următoarea partidă, vicecampioana României va juca pe teren propriu în compania celor de la Universitatea Craiova.

FCSB are 37 de puncte și s-a distanțat de locul trei, ocupat de Craiova, cu 30 de puncte.