Ce așteaptă Ioan Andone de la Dinamo: ”Asta trebuie să vezi”

Ioan Andone Dinamo Superliga Ioan Andone
Data publicarii: Marti 12 Decembrie 2023, 22:34
Data actualizarii: Marti 12 Decembrie 2023, 22:34

Dinamo a pierdut și meciul cu Universitatea Cluj, scor 0-1, în etapa cu numărul 19 din Superliga României.

”Câinii” aveau nevoie de o victorie pentru a ține pasul cu următoarea clasată, FCU Craiova. Rămași pe penultimul loc, elevii lui Zeljko Kopic sunt acum la 11 puncte distanță de următoarea clasată, iar situația devine din ce în ce mai delicată.

Ioan Andone, fostul jucător și antrenor al ”câinilor roșii”, a analizat jocul echipei pregătită de Kopic și a tras o concluzie după jocul cu Universitatea Cluj.

Ioan Andone: ”Încă sunt șanse”

Antrenorul care a câștigat ultimul event din istoria lui Dinamo, în 2004, crede că ”roș-albii” au în continuare șanse pentru salvarea de la retrogradare.

„Programul e greu pentru oricine! Ei măcar să ajungă pe locurile de baraj. Și asta va fi foarte greu. Mai sunt două meciuri anul ăsta și nouă până se termină campionatul, apoi sunt în joc 27 de puncte. Eu zic că încă sunt șanse, dar trebuie să rupă ghinionul ăsta. În repriza a doua U Cluj s-a apărat, a suferit. Eu cred că dacă dădea Dinamo gol în repriza a doua, avea forța necesară să bată U Cluj. =

M-aș fi bucurat de Dinamo să iasă încet, încet. Era un moment, dacă juca U Cluj cum juca în Giulești, cred că era nenorocire. Nici terenul nu a fost... dar trebuie să vezi sacrificiu, trebuie să vezi ceva”, a spus Ioan Andone, la Digi Sport.

Dinamo va mai disputa două meciuri până la finalul anului calendaristic, cu FC Botoșani (deplasare) și cu FC Voluntari (acasă). Cu șase puncte în aceste două partide, ”câinii” pot spera din nou la salvarea de la retrogradare.

În iarnă se anunță o campanie impresionantă de transferuri la echipa din ”Ștefan cel Mare”, după care va urma un program dificil. Primul meci al ”roș-albilor” din 2024 va fi la Ploiești, cu Petrolul, după care vor urma Rapid (acasă), FCU Craiova (deplasare) și Farul Constanța (deplasare).