Universitatea Craiova - FCU Craiova Ilie Oana Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 03 Decembrie 2022, 19:23
Data actualizarii: Sambata 03 Decembrie 2022, 19:39

„Ne așteaptă derby-ul orașului dintre Universitatea Craiova și FC U, care va fi un meci destul de disputat, indiferent de punctele pe care le are fiecare echipă și locul din clasament”, a spus Mirel Rădoi înainte de meci.

Iar ambele tabere ale echipelor s-au pregătit pentru jocul de pe Stadionul „Ilie Oană”. Peluza Sud a venit în număr cât mai mare, iar înainte de startul meciului, tot stadionul a cântat Imnul Universității Craiova, „Oltenia Eterna Terra Nova”.

La meci a fost prezent și Adrian Mititelu alături de fiul său, Adrian Mititelu Jr. Totodată, foștii fotbaliști Florin Costea, Mihai Dina și Marian Bondrea au venit să vadă derby-ul orașului Craiova.

Arbitrul a oprit de două ori meciul în 10 minute

Andrei Chivulete a fost nevoit să oprească temporar partida în minutul 2, când tabăra lui FCU Craiova a aruncat cu materiale pirotehnice în teren.

Centralul a mai oprit odată meciul în minutul 10, după ce suporterii Universității Craiova au dat replica Peluzei Sud.

Universitatea Craiova - FCU Craiova

Universitatea Craiova a ratat șansa de a urca pe locul trei după restanța cu Chindia Târgoviște, încheiată la egalitate, 1-1, după ce dâmbovițenii au egalat în ultimele minute.

Acum, echipa lui Mirel Rădoi vrea să se revanșeze în fața suporterilor cu un rezultat pozitiv împotriva rivalei din oraș, FCU Craiova. Echipa lui Mihai Rotaru are 32 de puncte și ocupă locul patru, la un singur punct distanță de Rapid.

De partea cealaltă, FCU Craiova este pe locul 15, cu 16 puncte, iar o victorie i-ar putea permite să urce pe locul 13, peste UTA Arad și Universitatea Cluj.