"A făcut o treabă excelentă!" Ion Crăciunescu știe cine e omul cheie de la Dinamo

Dinamo Ion Craciunescu Superliga Superliga ”Vrei să-ți bați joc de echipă!” Verdict dur al lui Ion Crăciunescu, după FCU Craiova - FCSB 0-1
Data publicarii: Duminica 27 August 2023, 10:30
Data actualizarii: Duminica 27 August 2023, 10:29

Dinamo a remizat în ultima etapă de campionat cu Petrolul.

Dinamo și Petrolul s-au înfruntat în a șaptea etapă a Superligii României, pe stadionul „Arcul de Triumf”. Partida s-a încheiat 1-1, iar cele două cluburi au împărțit punctele sâmbătă seară.

Ion Crăciunescu, fost arbitru român, a vorbit despre Dinamo și a remarcat faptul că Ovidiu Burcă, actualul antrenor al „câinilor”, a revitalizat echipa din momentul în care a preluat clubul.

Ovidiu Burcă a venit la Dinamo în iulie 2022, semnând un contract valabil până la finalul sezonului 2024/25. De când a ajuns în Ștefan cel Mare, tehnicianul a bifat 43 de apariții la cârma grupării și a obținut o medie de 1.51 puncte pe meci, conform statisticilor oferite de site-ul de specialitate Transfermarkt.

„Ovidiu Burcă e un antrenor bun, care a făcut o treabă excelentă. Chiar s-a cunoscut, de când a venit el, saltul pe care l-a făcut Dinamo. E omul potrivit la locul potrivit”, a spus Ion Crăciunescu la televiziunea DigiSport.

Pentru dinamoviști urmează meciul cu Metaloglobus București din Cupa României. Cele două echipe se vor înfrunta marți, 29 august, de la ora 19:00, iar învingătoarea se va califica în grupele competiției.

Dinamo București - Petrolul Ploiești 1-1

În minutul 21 al meciului, Gregorio a deschis scorul pentru Dinamo, iar Petrovic a restabilit egalitatea în minutul 37. Tabela a rămas nemodificată până la capătul celor 90 de minute, iar cele două cluburi au împărțit punctele în confruntarea din a șaptea etapă a Superligii.

Echipele de start

• Dinamo București: Golubovic - Patriche, Bena, Homawoo - De Moura, Bani, Ilic, Amzăr - Costin, Gregorio, Politic
  • Petrolul Ploiești: Zima - Papp, Meijers, Țicu - Doua, Hanca, Seto, Jair, Musi - Petrovic, Grozav