mourinho city guardiola Spurs Italia Mourinho a facut ce stie el mai bine! City a pierdut in fata lui Tottenham chiar daca si-a creat 22 de ocazii de gol
Data publicarii: Sambata 21 Noiembrie 2020, 22:26
Data actualizarii: Sambata 21 Noiembrie 2020, 22:43

Tottenham s-a impus in fata lui Manchester City cu 2-0, intr-un meci din etapa a noua din Premier League.

Spurs a inceput tare meciul, iar in minutul 5 Tanguy Ndombele a trimis o pasa fantastica care a depasit fundasii lui City. Mingea a ajuns la Son, iar jucatorul asiatic l-a invins pe Ederson. In continuare, balonul a fost controlat de cei de la City. Laporte a reusit sa egaleze, dar golul a fost anulat de VAR, dupa un hent la Gabriel Jesus.

In repriza secunda, londonezii au cedat posesia si au inchis toate spatiile pe unde jucatorii lui City incercau sa paseze. In minutul 65, Alderweireld a recuperat o minge si i-a pasat repede lui Harry Kane. Varful nationalei Anglie a demonstrat inca o data ca este un pasator decisiv excelent. Dupa ce a avansat intr-un ritm rapid cu mingea, Kane l-a lansat pe Lo Celso. Jucatorul argentinian abia intrase de cateva zici de secunde si a punctat pentru 2-0, acest fiind scorul final.

City si-a creat 22 de ocazii de gol, insa fara Aguero, nu a reusit sa marcheze, chiar daca in meci a fost trimis si Sterling, care suferise o accidentare la actiunea nationalei. Echipa lui Jose Mourinho si-a creat doar 4 ocazii si a reusit sa marcheze de doua ori.

Spurs a trecut pe primul loc in Premier League, avand 20 de puncte dupa 9 etape jucate. Londonezii vor ramane pe prima pozitie cel putin pana maine, cand Licester va juca impotriva lui Liverpool.