VIDEO AC Milan pierde primul loc din Serie A! A fost îngenuncheată pe teren propriu de Juventus Torino după patru victorii consecutive

AC Milan Inter Milano Juventus Torino Manuel Locatelli Rade Krunic Italia
Data publicarii: Luni 23 Octombrie 2023, 09:27
Data actualizarii: Luni 23 Octombrie 2023, 09:32

Derby-ul din Serie A s-a jucat în cadrul etapei cu numărul 9.

Echipa AC Milan, care venea după patru victorii consecutive, a fost învinsă la limită pe teren propriu de formaţia Juventus Torino (scor 0-1), duminică seara, în meciul derby al etapei a 9-a a campionatului de fotbal al Italiei, la care au asistat 75.600 de spectatori.

Oaspeţii au înscris unicul gol al întâlnirii în repriza secundă, prin Manuel Locatelli, al cărui şut a fost deviat în propria poartă de Rade Krunic (63).

Până atunci, AC Milan, impulsionată de Rafael Leao, a fost echipa cea mai periculoasă, chiar şi după eliminarea lui Malick Thiaw în finalul primei reprize, după un fault din postura de ultim apărător, asupra lui Moise Kean.

Podiumul de acum din Serie A: Inter Milano, AC Milan, Juventus Torino

Graţie acestei primei victorii pe San Siro din octombrie 2016, Juventus s-a relansat în cursa pentru titlu.

"Bătrâna Doamnă" se află pe locul al treilea, la două puncte de noul lider Inter Milano, care s-a impus sâmbătă cu 3-0 pe terenul formaţiei Torino FC, şi la doar o lungime de adversara sa de duminică, care a coborât pe poziţia secundă.

Într-un alt meci, AS Roma s-a impus in extremis la Monza (1-0), graţie unui gol înscris în minutul 90 de internaţionalul italian Stephan El Shaarawy, vizat de afacerea pariurilor ilegale pe meciuri de fotbal.

Jose Mourinho va fi suspendat în Inter Milano - AS Roma

AS Roma a obţinut cu această ocazie a treia victorie consecutivă şi a urcat pe locul 7, cea mai bună clasare a sa de la debutul sezonului.

În etapa următoare, AS Roma va înfrunta liderul Inter Milano, însă antrenorul său Jose Mourinho nu va sta pe bancă, pentru că a fost exclus în timpul adiţional (90+9) după o altercaţie cu un membru al staffului echipei Monza.

Rezultatele din etapa 9 din Serie A

Sâmbătă

Hellas Verona - SSC Napoli 1-3

Au marcat: Lazovic (60), respectiv Politano (27), Kvaratselia (43, 55).

Torino FC - Inter Milano 0-3

Au marcat: Marcus Thuram (59), Lautaro Martinez (67), Calhanoglu (90+5 - penalty).

Portarul Mihai Popa a fost rezervă la Torino.

Sassuolo - Lazio Roma 0-2

Au marcat: Felipe Anderson (28), Luis Alberto (35).

Daniel Boloca a fost integralist la gazde.

Duminică

AS Roma - Monza 1-0

A marcat: El Shaarawy (90).

Bologna - Frosinone 2-1

Au marcat: Lewis Ferguson (19), De Silvestri (22), respectiv Soule (63 - penalty).

Salernitana - Cagliari 2-2

Au marcat: Dia (86, 90+5 - penalty), respectiv Luvumbo (79), Viola (88).

Atalanta Bergamo - Genoa 2-0

Au marcat: Lookman (68), Ederson Silva (90+5).

Fundaşul Radu Drăguşin a fost integralist la Genoa. George Puşcaş a jucat din minutul 83.

AC Milan - Juventus Torino 0-1

A marcat: Locatelli (63).

Luni se dispută partidele Udinese - Lecce şi Fiorentina - Empoli.