VIDEO Gol UNIC înscris la Campionatul Mondial de hochei! Execuția fabuloasă, reușită de un talent în vârstă de doar 14 ani

Nela Lopusanova hochei pe gheata Michigan style Slovacia Vlci Zilina Hochei
Data publicarii: Vineri 13 Ianuarie 2023, 12:25
Data actualizarii: Vineri 13 Ianuarie 2023, 12:25

Nela Lopusanova a marcat un gol de excepție, dar Slovacia a fost eliminată de Suedia în sferturile de finală ale competiției.

Nela Lopusanova, în vârstă de doar 14 ani, a reușit o execuție uluitoare în sfertul de finală Slovacia - Suedia 1-6 de la Campionatul Mondial Under 18 de hochei feminin.

Golul marcat de puștoaica slovacă, prin procedeul care se numește ”Michigan style”, este primul reușit de o fată printr-o astfel de execuție în cadrul unui turneu IIHF (Federația Internațională de Hochei pe Gheață), conform The Star.

La 14 ani, Nela Lopusanova joacă în liga băieților la juniori și în campionatul feminin de senioare

Nela Lopusanova este legitimată în Slovacia la clubul Vlci Zilina și evoluează atât în liga băieților, la categoria Under 16, cât și în campionatul feminin de senioare.

În acest sezon, pentru echipa de băieți a strâns 31 de puncte în 10 meciuri, iar la senioare a marcat 15 goluri și a dat 10 pase decisive în 6 partide, mai notează The Star.