România - Chile 44-19 | Start excelent pentru tricolore la Campionatul Mondial! Jucătoarele lui Pera s-au distrat în primul meci

Romania - Chile Campionatul Mondial de handbal feminin Florentin Pera Romania handbal Handbal Foto: IHF / Sasa Pahic Szabo / Kolektiff
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 01 Decembrie 2023, 20:08
Data actualizarii: Vineri 01 Decembrie 2023, 20:41

Naționala feminină de handbal a debutat cu dreptul în primul meci de la Campionatul Mondial de handbal feminin.

ROMÂNIA - CHILE 44-19 (25-6)

Eliza Buceschi a fost numită 'Player of the match' în duelul de la Herning de vineri seară cu 6 goluri marcate din 7 aruncări.  Diana Ciucă a fost una dintre cele mai bune jucătoare de pe teren, având o eficiență de 55% a intervențiilor.

Dindiligan, Ostase și Seraficeanu au reușit să marcheze câte 5 goluri fiecare, în meciul în care toate jucătoarele de câmp ale României au înscris.

România a reușit astfel să bifeze a șaptea cea mai mare victorie din istorie la Campionatul Mondial.  În următorul meci, România se duelează cu Serbia, duminică, iar o victorie ar putea garanta calificarea în Main Round.

FINAL! România - Chile 44-19! Gogîrlă a reușit să înscrie la ultimul atac al tricolorelor.

Minutul 52: România - Chile 40-16! Salas reușește să înscrie pentru chiliene, dar tricolorele atacă repede și Ostase marchează.

Minutul 48: România - Chile 38-15! Buceschi interceptează balonul pe atacul chilienelor, pleacă spre poartă și înscrie.

Minutul 47: România - Chile 36-15! Alexandra Badea înscrie de pe extremă!

Minutul 45: România - Chile 35-14! Andreea Popa o lansează pe Ostase, care înscrie cu o aruncare cu podeaua.

Minutul 39: România - Chile 32-12! Salfate reușește o pătrundere și înscrie!

INFO: Toate jucătoarele de câmp ale României au marcat cel puțin un gol!

Minutul 38: România - Chile 31-11! Buceschi înscrie al doilea gol consecutiv pentru tricolore după un contraatac rapid.

Minutul 35: România - Chile 29-11! Salas înscrie de la 7 metri după ce Bazaliu a comis fault și a fost eliminată două minute.

Minutul 34: România - Chile 29-10! Dindiligan înscrie cu o aruncare de pe semierc, chilienele dau repede replica prin Parra Parra.

Minutul 32: România - Chile 28-8! Parra reușește să înscrie cu o aruncare în forță din 9 metri, dar tricolorele dau replica rapid prin Ostase.

Minutul 31: România - Chile 26-6! Popa reușește să înscrie primul gol al reprize secunde cu o pătrundere.

A început a doua repriză!

PAUZĂ! România - Chile 25-6! Start execelent pentru tricolore în primul meci din grupe.  Seraficeanu este cea mai bună marcatoare din prima repriză, având 4 goluri din 4 aruncări, urmată de Pintea, Dindiligan, Dincă și Buceschi, care au câte 3.

Minutul 28: România - Chile 24-6! Pașcan se înalță din 9 metri și aruncă puternic în vinclu.

Minutul 24: România - Chile 21-5! Eliza Buceschi înscrie cu o aruncare de la 7 metri.

Minutul 22: România - Chile 19-5! Paul reușește să o învingă pe Hosu de la 7 metri.

Minutul 21: România - Chile 19-4! Încă o intervenție bună a Dianei Ciucă în poartă, tricolorele atacă, iar Alicia Gogîrlă înscrie primul său gol.

Minutul 20: România - Chile 18-4! Tricolorele scapă pe contraatac, iar Nicoleta Dincă nu ratează și înscrie cu bară gol.

Minutul 18: România - Chile 16-4! Balog reușește să înscrie deși tricolorele sunt în inferioritate numerică după ce Ostase a fost eliminată două minute.

Minutul 16: România - Chile 15-4! Ramirez Munoz reușește să înscrie pentru a reduce diferența la 11 goluri, după ce inițial Diana Ciucă a avut încă o intervenție bună.

Minutul 14: România - Chile 12-3! Chilienele reușesc să mai înscrie un gol din extremă prin Paul.

Minutul 12: România - Chile 12-2! Salas execută de la 7 metri, dar Hosu apără!

Minutul 12: România - Chile 12-2! Crina Pintea primește în fața semicercului și înscrie din cădere, lăsând o diferență de 10 goluri între cele două echipe.

Minutul 9: România - Chile 10-2! Bucur se înalță din 9 metri și trimite mingea în plasă!

Minutul 7: România - Chile 7-2! Bazaliu reușește să mărească avantajul cu o pătrundere!

Minutul 4: România - Chile 5-2! Parra înscrie al doilea gol pentru Chile, dar Seraficeanu nu ratează pe atacul tricolorelor.

Minutul 2: România - Chile 3-0! Seraficeanu reușește să marcheze al treilea gol consecutiv al tricolorelor, după încă o intervenție bună a lui Ciucă în poartă.

Minutul 1: România - Chile 1-0! Alexandra Dindiligan deschide scorul după un atac ratat al oaspeților!

Selecționerul Florentin Pera nu poate conta în prima etapă a Grupei E pe Cristina Neagu, aflată încă în programul de recuperare după o accidentare mai veche, iar pe postul de inter stânga va juca, se pare, Bianca Bazaliu. Chile e cel mai facil adversar din Grupa E, iar antrenorul tricolorelor a vorbit despre înfruntarea de debut de la CM din Norvegia, Suedia și Danemarca.

Partida cu Chile se joacă la Herning, în Danemarca, un oraș cu 90.000 de locuitori.

Florentin Pera, despre adversarele din Grupa E de la Campionatul Mondial de handbal feminin

"E bine că începem cu un meci relativ simplu, însă niciun meci nu este câștigat dinainte. Trebuie să jucăm la un nivel cât mai bun. Chile, într-adevăr, pare echipa care e mai accesibilă la prima vedere. Însă următorul meci, cel cu Serbia, este cel mai important pentru noi. Este un meci pe care trebuie să-l câștigăm cu orice preț.

Danemarca, în acest moment, este echipa cea mai bună, este vicecampioană europeană, însă acest lucru nu face decât să ne motiveze. Obiectivul este de a ne califica în grupele principale. Este un campionat lung, este un campionat mondial dificil, dar trebuie să dăm tot ce avem noi mai bun, ținând cont că de la acest campionat ne putem califica la turneul preolimpic. Obiectivul nostru este calificarea la Jocurile Olimpice Paris 2024", a declarat Florentin Pera.

Obiectivul naţionalei antrenate de Florentin Pera este o clasare în primele opt locuri, performanţă care i-ar permite să participe apoi la turneele preolimpice din luna aprilie 2024.

Diana Lixăndroiu, chemată la lot de Florentin Pera

Lotului tricolor i s-a alăturat şi Diana Lixăndroiu, după ce veştile privind revenirea căpitanului Cristina Neagu încă din primul meci nu sunt deloc optimiste, fiind posibil să joace abia după grupele preliminare.

Lotul României este format din jucătoarele: portari - Diana Ciucă, Iulia Dumanska, Daciana Hosu; extreme stânga - Nicoleta Dincă, Alexandra Dindiligan; interi stânga - Bianca Bazaliu, Cristina Neagu, Claudia Paşcan; centri - Eliza Buceschi, Cristina Laslo, Andreea Popa; interi dreapta - Daria Bucur, Alicia Gogîrlă; extreme dreapta Alexandra Badea, Sonia Seraficeanu; pivoţi - Nicoleta Balog, Lorena Ostase, Crina Pintea.

• România este singura naţiune din lume care a participat la toate ediţiile Campionatului Mondial, care a ajuns la ediţia a 26-a. Din cele opt grupe preliminare a câte patru echipe, primele trei clasate se vor califica în grupele principale, de unde locurile 1-2 intră în sferturi.