Oltchim, doua victorii in 2 meciuri in Liga Campionilor! Oltchim 31-26 Dinamo Volgograd

Oltchim Ramnicu Valcea Dinamo Volgograd Handbal
Data publicarii: Duminica 09 Octombrie 2011, 19:30
Data actualizarii: Duminica 09 Octombrie 2011, 19:40

In fata unei sali pline, Oltchim incearca sa o bata pe Dinamo in Liga Campionilor.

Handbalistele de la Oltchim Ramnicu Valcea au invins, dumninica, pe teren propriu, formaţia rusa Dinamo Volgograd, scor 31-26 (13-13), in cea de-a doua partida din grupa D a Ligii Campionilor.

Oltchim a inceput bine partida cu rusoaicele, 2-0 (min. 3), dar apoi a slabit ritmul, mai ales in aparare, astfel ca Dinamo Volgograd a preluat carma jocului. Nu au avut mai mult de un gol avans, dar pentru moralul valcencelor a contat faptul ca erau nevoite sa alerge dupa egalare (11-12, min. 24). Centrul Kochetova a fost principalul pericol pentru apararea Oltchimului, care a fost depasita cu usurinţa de cateva ori si de interul dreapta Khmyrova. incurajate frenetic de fani, jucatoarele antrenate de Radu Voina au reusit sa revina, 13-12, min. 28, dar dupa 30 de minute, egalitatea trona din nou pe tabela, 13-13.

La reluare, in doar cinci minute, Dinamo a reusit sa se detaseze pentru prima data la doua goluri, 15-17, producand "frisoane" in tribunele Salii Traian. Oltchim a revenit excelent, reusind sa preia conducerea in doar patru minute, 20-18, cu doua goluri consecutive pe contraatac ale Ionelei Stanca. Jocul bun al Patriciei Vizitiu in ofensiva a contat de asemenea, Oltchim pastrand avantajul, 23-21 (min. 42), iar din acel moment, jocul campioanei Romaniei a fost din ce in ce mai consistent, 27-22 (min. 49). Victoria a parut facila, dar in ultimele cinci minute, Dinamo s-a apropiat din nou, 28-25, Oltchim avand doua jucatoare eliminate. Handbalistele valcene au strans randurile in ultimele minute si au reusit sa se impuna intr-o maniera entuziasmanta, la primul meci al sezonului european in faţa propriilor fani, scor final 31-26.

Marcatoare:
Oltchim - Vizitiu 5 goluri, Stanca 5, Curea 5, Jovanovici 3, Chirila 3, Ardean-Elisei 2, Ozel 2, Managarova 2, Farcau 2, Fiera 1, Manea 1
Dinamo Volgograd - Kochetova 8 goluri, Khmyrova 5, Levina 4, Iatsenko 3, Borshchenko 3, Makeeva 1, Stepanova 1, Avdekova 1.

in cadrul etapei a II-a, sambata, Itxako a castigat, pe teren propriu, partida cu Buxtehuder SV, scor 32-21.
in meciul de debut din grupa D, Oltchim a invins, in deplasare, formaţia Buxtehuder SV, cu 24-20. Dupa doua etape, Itxako si Oltchim se afla pe primele doua locuri, cu cate patru puncte, iar Dinamo si Buxtehuder pe urmatoarele doua, cu 0 puncte.

Revenind la Liga Campionilor, programul echipei Oltchim in continuare, in grupa C, este urmatorul: Etapa III: SD Itxako-Oltchim (15 octombrie); Etapa IV: Dinamo Volgograd-Oltchim (30 octombrie); Etapa V: Oltchim-Buxtehuder SV (6 noiembrie); Etapa VI: Oltchim-SD Itxako (13 noiembrie).
Urmeaza faza grupelor principale, cu doua grupe a cate patru echipe, intre 4 februarie-11 martie 2012, semifinalele programate in dubla mansa eliminatorie (31 martie-1 aprilie turul, 7-8 aprilie returul) si finala, in 5-6 mai, respectiv 12-13 mai.
Obiectivul campioanei Romaniei este jucarea finalei Ligii Campionilor.

Sursa: Mediafax