RAMNICU VALCEA - CSM BUCURESTI 29-30 | SCM Ramnicu Valcea e 99% campioana dupa un meci fa-bu-los!!! CSM-ul a avut 5 goluri avans, dar nu a putut pastra distanta

CSM Ramnicu Valcea CSM Bucuresti Handbal
Data publicarii: Miercuri 13 Martie 2019, 15:47
Data actualizarii: Miercuri 13 Martie 2019, 22:47

CSM avea nevoie sa bata la cel putin 3 goluri in deplasarea de la Rm. Valcea pentru a obtine avantajul meciurilor directe. Dupa 29-30, SCM Ramnicu Valcea e peste 90% campioana. Valcencele vor castiga titlul daca vor bate tot pana la final.

Reactii dupa derbyul Ligii Nationale

"Sunt fericit pentru ca ramanem pe locul 1, gratie avantajului meciurilor directe. E munca echipei! Pacat ca am luat gol in ultima secunda, pentru ca am fi fost 100% campioni. Dar am intalnit o forta a Ligii Campionilor, CSM a jucat totul astazi la Valcea. Noi am aratat insa, chiar daca nu avem jucatoare de top si individualitati de un asemenea calibru precum CSM, ca avem suflet si putere! Spectatorii au fost de nota 20", a spus Florentin Pera, antrenorul lui SCM Ramnicu Valcea.

"Din pacate nu am putut sa castigam la o diferenta mai mare, a fost un meci greu. Felicitari gazdelor! Din pacate, am castigat, dar nu la un scor indeajuns de mare. Noi nu am reusit sa gestionam momentele importante ale partidei. Titlul nu este in mainile noastre. Vom continua sa jucam cu gandul la trofeu, dar de acum trebuie sa asteptam un pas gresit al SCM-ului", a spus Dragan Djukic, antrenorul lui CSM Bucuresti.

"Asta a fost sa fie, sa castigam la un singur meci. A fost un meci greu" - Oana Manea.

Ramnicu Valcea, 99% campioana

Valcea are prima sansa la castigarea campionatului. SCM Ramnicu Valcea are avantajul meciurilor directe si va castiga titlul daca nu va face niciun pas gresit pana la final. Teoretic, cele mai grele meciuri vor fi cu Bistrita si Brasov.

6 meciuri mai are SCM Ramnicu Valcea de jucat, in timp ce bucurestencele de la CSM mai au 7 dueluri. Totusi, cele doua echipe par "rupte" de restul campionatului si nu au alte rivale in liga nationala.

SCM RAMNICU VALCEA 29-30 CSM BUCURESTI

Fazele meciului

Min 60 - CSM Bucuresti castiga la ultima faza, cu un gol cu poarta goala: 29-30

Min 59 - Final incredibil de meci! Glibko, cu 12 goluri, este eroina gazdelor. Valcea pare ca nu mai poate rata titlul!!!

Min 55 - Se pastreaza ecartul de 2 goluri: 24-26

Min 50 - Revenire senzationala a valcencelor, intr-un moment in care CSM parea la control. Cu cel putin 3 goluri avans, CSM devenea favorita la primul loc, dar gazdele au avut o tresarire de orgoliu: 22-23

Min 46 - CSM conduce cu 4 goluri in acest moment, dar joaca in inferioritate. Cvijic, la a doua eliminare de doua minute

Min 40 - Valcea s-a prabusit in ultimele minute, CSM Bucuresti se duce la 5 goluri!

Min 38 - Lekic inscrie cu o aruncare puternica si precisa de la 7 metri: 14-18

Min 38 - Eliminare de 2 minute la Valcea si sansa pentru jucatoarele oaspete de a face un avantaj de 4 goluri! Dubla inferioritate pentru gazde!!!

Min 35 - CSM Bucuresti se duce la doua goluri: 14-16. CSM are nevoie de o victorie la scor pentru a recupera dezvanatajul din turul campionatului, cand a pierdut cu 19-22

Min 31 - CSM Bucuresti inscrie primul gol al reprizei secunde: 12-13

Prima repriza

Marcatoarele lui SCM Ramnicu Valcea: Glibko - 5, Florica - 2, Lopez - 2, Petrovic - 2, Fraga Fernandez - 1, Vieira - 1

Marcatoarele lui CSM Bucuresti: Radicevic - 4, Lazovic - 3, Lekic - 2, Omoregie - 2, Cvijic - 1

Min 30 - Glibko e cea mai buna jucatoare a gazdelor pana acum, cu 5 goluri marcate: 12-12

Min 27 - Trei minute pana la pauza, scorul este egal: 11-11

Min 22 - Gazdele reusesc pana la urma golul de 9-8 prin aceeasi Irina Glibko

Min 21 - Ramnicu Valcea are sansa de a trece in avantaj, dar Grubisic apara senzational in fata Martei Lopez

Min 19 - Glibko egaleaza de la 7 metri: 8-8

Min 18 - Minute in care se merge cap la cap. CSM Bucuresti ramane in avantaj: 7-8. Lazovic, tunarul oaspetilor, a marcat spectaculos

Min 15 - CSM Bucuresti, din nou in avantaj: 5-6

Min 13 - Tresarire de orgoliu a jucatoarelor oaspete, care egaleaza rapid prin Radicevic

Min 12 - Revenire senzationala a gazdelor, care marcheaza de 4 ori la rand! Valcea trece la conducere: 5-3! Dragan Djukic, antrenorul lui CSM Bucuresti, cere time out

Min 9 - Ramnicu Valcea reduce din diferenta de la 7 metri, prin Glibko

Min 8 - Trei minute fara gol marcat! Dumanska apara si ea excelent de partea cealalta!

Min 5 - Inceput de meci cu cateva ratari de partea ambelor echipe. Atmosfera incendiara in Sala Traian din Ramnicu Valcea. CSM Bucuresti reuseste sa faca 3-1 cu ajutorul portarului Grubisic, care si-a salvat echipa pana acum

Orice alt rezultat, ar echivala cu un esec de proportii pentru CSM! Rm Valcea ar deveni favorita autoritara pentru titlu.

Oficialii echipei din Valcea incearca sa obtina palmaresul istoric al Oltchimului si sa revina la numele pierdut dupa reorganizarea clubului! Sala de la Rm Valcea va fi plina pentru prima oara dupa 6 ani!

CSM Rm Valcea - CSM Bucuresti se joaca azi, de la 21:00!