VIDEO De ce eșecul cu Germania e unul foarte dureros pentru Cristina Neagu + Faza în care și-a arătat valoarea

Cristina Neagu Romania - Germania Handbal Cristina Neagu/sursa foto: Imago
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 07 Decembrie 2023, 21:24
Data actualizarii: Joi 07 Decembrie 2023, 21:42

România a ratat șansa de a pătrunde în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal după 22-24 cu Germania joi seara, în Grupa Principală III.

România a condus la pauză cu 12-9 însă în repriza a doua a fost de nerecunoscut! În min.18 al primei reprize, selecționerul Florentin Pera a introdus-o pe teren pe Neagu, care a înscris două goluri. Unul dintre acestea a fost o capodoperă și îl puteți vedea în clipul de mai jos.

Până la final, Cristina Neagu a mai înscris o singură dată pe fondul unui joc agresiv în apărare pe care a mizat Germania. Cu o defensivă mai avansată și mai mobilă față de prima repriză, Germania a ținut la respect apărarea României. Pera a mizat pe schimbări la linia de 9 metri: Neagu a trecut centru, iar Buceschi a trecut de pe postul de coordonator pe inter stângă, însă nici această modificare n-a dat roade.

Aflată la primul meci la Campionatul Mondial de handbal feminin, Cristina Neagu a încheiat partida de la Herning cu trei goluri din cinci aruncări - procentaj 60 la sută -, iar România și-a văzut arse speranțele de a se califica între primele opt națiuni ale lumii și, implicit, accederea la un turneu preolimpic.

Pentru Cristina Neagu eșecul are o semnificație dureroasă întrucât ea și-a anunțat retragerea din națională și mai spera să joace doar la Jocurile Olimpice.

În primul meci al zilei din grupa III, Serbia – Polonia 21-22, iar ultima dispută de joi va fi între liderul Danemarca şi Japonia.