Cu cine și când va juca CSM București in sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin

CSM Bucuresti Handbal feminin Liga Campionilor Metz Handbal
Data publicarii: Luni 25 Martie 2024, 11:03
Data actualizarii: Luni 25 Martie 2024, 11:37

CSM Bucureşti s-a calificat duminică, pe teren propriu, în sferturile Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia Krim Ljubljana, scor 30-24 (14-13), şi în manşa retur din faza play-off.

După victoria la șase goluri din deplasare, formația antrenată de Adrian Vasile a câștigat cu exact același scor și în Sala Polivalentă (30-24) și se pregătește pentru dubla cu Metz. Miza este un bilet spre Final Four-ul de la Budapesta.

În sferturi, CSM Bucureşti se va duela cu Metz Handball.

Meciul tur din sfertul de finală cu Metz, pe 27 sau pe 28 aprilie, se va juca în Sala Polivalentă din București. Manșa secundă se va juca în week-end-ul următor, în Franța. CSM București va juca pentru a noua oară consecutiv în această fază a competiției.

• Marcatoare CSM București: Neagu 9, Guttierez 6, Ingstad 4, Flippes 3, Nikolic 2, Zaadi 2, Kobylinska 2, Oestergaard 1, Omoregie 1, Arntzen

CSM Bucureşti a jucat ultima dată la Turneul Final Four în 2018

CSM Bucureşti a încheiat pe locul 4 în grupa A, ratând calificarea directă în sferturi, în urma rezultatelor: 28-24 şi 25-29 cu Odense, 24-26 şi 31-28 cu SG BBM Bietigheim, 23-27 şi 26-24 cu Gyor, 41-26 şi 35-26 cu IK Savehof, 28-30 şi 21-24 cu Brest, 29-24 şi 44-26 cu Buducnost, 29-29 şi 30-23 cu DVSC Debrecen.

La rândul său, vicecampioana Rapid Bucureşti nu a trecut de faza grupelor.