VIDEO Performanță marcată de ghinion! Ce s-a întâmplat cu arbitrul Felix Brych, după ce a egalat recordul de delegări în Bundesliga

Felix Brych Bundesliga Germania Felix Brych/sursa foto: Getty
Data publicarii: Luni 27 Noiembrie 2023, 10:46
Data actualizarii: Luni 27 Noiembrie 2023, 11:01

Felix Brych s-a aflat la centru în partida dintre Eintracht Frankfurt și Stuttgart, în etapa a 12-1 din Bundesliga.

Meciul s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 2-1, toate cele trei goluri fiind marcate în prima repriză.

Accidentare gravă pentru arbitru

Ajuns la cea de-a 344-a delegare în Bundesliga, la egalitate cu Wolfgang Stark (2017), Felix Brych nu s-a putut bucura pe deplin de performanța sa, ținând cont de faptul că a suferit o accidentare gravă.

• Felix Brych/sursa foto: Getty

În minutul 32 au fost vizibile primele semne ale problemei medicale, însă a continuat pe teren până la pauză, când a fost înlocuit cu al patrulea arbitru, Patrick Schwengers, care a debutat la 28 de ani.

Potrivit primelor investigații medicale, Felix Brych a suferit o ruptură de ligament încrucișat la genunchiul drept și ar putea lipsi minim șase luni.

Felix Brych a debutat în Bundesliga în august 2004, iar de-a lungul carierei a fost prezent la două ediții ale Cupei Mondiale (2014 și 2018) și la EURO 2016 și EURO 2020, înainte să pună capăt activității internaționale, în 2021.