Câte minute a prins românul împrumutat în Zweite Bundesliga în iarnă

Theo Corbeanu Arminia Bielefeld Wolverhampton Germania Theo Corbeanu
Data publicarii: Sambata 11 Martie 2023, 08:45
Data actualizarii: Sambata 11 Martie 2023, 08:46

În această iarnă, atacantul român a făcut pasul de la Wolverhampton la Arminia Bielfield, în Zweite Bundesliga.

Theo Corbeanu (20 de ani), canadianul cu cetățenie română, va juca în Germania cel puțin până la finalul acestui sezon, unde se va lupta pentru salvarea de la retrogradare în Zweite Bundesliga, cu Arminia Bielfeld.

Theo Corbeanu, din ce în ce mai puține șanse în Zweite Bundesliga

Dacă în prima parte a sezonului a jucat în Championship, la Blackpool, Corbeanu a fost trimis înapoi la echipa de care aparține, Wolverhampton, care l-a împrumutat în Germania pentru a prinde mai multe minute.

Până acum, Corbeanu nu a prins niciun meci din postura de titular la noua sa echipă. A jucat 45 de minute în meciul cu Sandhausen, în care și-a făcut și debutul (înfrângere, 1-2). A urmat o altă partidă, cu Rostock, în care a fost introdus în ultimele 23 de minute ale jocului (0-1), iar în partidele cu Hamburg (1-2) și Heidenheim (0-1) a prins șapte minute, respectiv un minut!

În ultima partidă, egalul cu Braunschweig (3-3), nici măcar nu a fost introdus. Corbeanu a rămas pe bancă pe tot parcursul partidei.

Arminia Bielefeld are o situație delicată în Zweite Bundesliga. Este pe locul 16, care asigură prezența la barajul pentru salvarea de la retrogradare, cu 21 de puncte, la egalitate cu Sandhausen, primul loc direct retrogradabil.

Theo Corbeanu are un meci în Premier League și a debutat cu gol la naționala Canadei

Legitimat la Wolverhampton din 2018, româno-canadianul a apucat să joace inclusiv într-un meci din Premier League (0-2 cu Tottenham în sezonul 2020-2021) și a fost împrumutat în ultimii ani la Sheffield Wednesday (League One), Milton Keynes Dons (League One) și Blackpool (Championship, liga secundă engleză în care a debutat în actualul sezon).

Fostul internațional român de juniori născut în Hamilton (Ontario) a debutat în 2021 cu gol la naționala de seniori a Canadei, pentru care deja a marcat de două ori în cele șapte partide, șase dintre acestea fiind întâlniri oficiale (preliminariile CM 2022 și CONCACAF Gold Cup 2021).