Kylian Mbappe a înscris un hat-trick și a vorbit după meci despre zvonurile din vară: "Pe asta mă concentrez"

kylian mbappe PSG Franta Kylian Mbappe și Nasser Al Khelaifi/sursa foto: Getty
Data publicarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 20:42
Data actualizarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 20:41

Reims - PSG s-a încheiat 0-3.

Parizienii au făcut deplasarea pe „Stade Auguste-Delaune” din Reims, pentru meciul din a 12-a etapă din primul eșalon al Franței, arbitrat de francezul din Cornier, Willy Delajod.

• Kylian Mbappe, vedeta lui Paris Saint-Germain, a înscris toate cele trei goluri ale clubului cu Reims

Mai întâi, francezul a deschis scorul în minutul trei din assist-ul provenit de la Ousmane Dembele. Kylian Mbappe a făcut 2-0 în partea secundă, în minutul 59, din pasa lui Soler. Pe final, căpitanul Franței a dus scorul la 3-0 în minutul 82, iar tabela de marcaj a rămas nemodificată până la capătul celor 90 de minute.

După meci, Kylian Mbappe a vorbit despre zvonurile din vară. De ceva timp, presa internațională vehiculează că francezul o va lăsa pe Paris Saint-Germain pentru Real Madrid, formație care ar încerca în fiecare perioadă de mercato să-l aducă pe „Santiago Bernabeu” pe vedeta „Cocoșului galic”.

„Lucrurile de vara trecută au fost uitate? Mă concentrez acum pe fotbal, având în vedere câte zvonuri sunt. Vă las pe voi să vorbiți, că și așa o faceți prea bine. Sunt fericit cu hat-trick-ul, vreau doar să-mi ajut echipa”, a spus Kylian Mbappe, potrivit jurnalistului sportiv Fabrizio Romano.

Presa din străinătate aruncă bomba! Decizia luată de Real Madrid în cazul transferului lui Mbappe

În ultimii ani, Real Madrid a tot insistat în privința mutării lui Kylian Mbappe pe „Santiago Bernabeu”, însă transferul nu s-a concretizat niciodată. Conform Tuttomercatoweb, care a citat Cadena SER, Real Madrid a decis să renunțe la transferul lui Kylian Mbappe, chiar dacă l-ar putea aduce la club pe gratis vara viitoare.

Salariul prea mare, politica clubului și echilibrul vestiarului ar fi trei motive pentru care Real Madrid a renunțat la mutarea așteptată de atâția ani de fanii galactici. Kylian Mbappe rămâne, astfel, la Paris, unde a bifat 274 de apariții, a reușit să marcheze 224 de goluri și să ofere nu mai puțin de 99 de pase decisive.