VIDEO Echipă nouă, obiceiuri vechi! Sergio Ramos, eliminat în meciul lui PSG cu Reims! 'Recordul' fundașului

Sergio Ramos Paris Saint-Germain PSG Franta
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 09 Octombrie 2022, 08:43
Data actualizarii: Duminica 09 Octombrie 2022, 09:03

Stade Reims și Paris Saint-Germain s-au întâlnit în etapa cu numărul 10 din Ligue 1, scor 0-0.

Paris Saint-Germain s-a „încurcat” în deplasarea cu Reims din etapa a zecea a primei ligi franceze. Campioana Franței nu a reușit să marcheze, asta și după ce în prima repriză a rămas în inferioritate numerică, cu câteva minute înainte de pauză.

Sergio Ramos (36 ani) a văzut cartonașul galben, în urma unui fault făcut în minutul 41, iar apoi a protestat în fața arbitrului, Pierre Gaillouste, care s-a enervat și i-a arătat cartonașul roșu. Fundașul și-a lăsat astfel echipa în inferioritate numerică și a bifat și un record negativ.

Sergio Ramos, jucătorul cu cele mai multe cartonașe roșii din acest secol

Fundașul spaniol a văzut primul său cartonaș roșu în tricoul lui Paris Saint-Germain și cel cu numărul 28 al carierei, fiind jucătorul care a fost eliminat de cele mai multe ori în acest secol.

Sergio Ramos „căuta” să seteze un record în campionatul francez, asta după ce în etapa trecută, după victoria cu Nice, ajunsese la 21 de meciuri fără înfrângere. Paris Saint-Germain nu a pierdut încă niciun meci din campionat cu Sergio Ramos pe teren, recordul anterior fiind deținut de un alt fost fundaș de la PSG, Juan Pablo Sorin, care a obținut aceleași cifre în sezonul 2003/04.

• 6 milioane de euro este cota lui Sergio Ramos conform Transfermarkt.
  • 14 meciuri a jucat în acest sezon cu PSG, având un singur gol marcat.