VIDEO Toni Kroos dezvăluie cum s-a marcat cel mai rapid gol din istoria naționalei Germaniei

Toni Kroos florian wirtz Germania Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 24 Martie 2024, 08:41
Data actualizarii: Duminica 24 Martie 2024, 08:45

Germania a câștigat meciul amical cu Franța, disputat sâmbătă, la Lyon, scor 2-0.

Amicalul contra Franței a adus și o premieră pentru naționala Germaniei: Florian Wirtz a marcat după doar 7 secunde de la primul fluier, reușind astfel cel mai rapid gol din istoria Die Mannschaft.

La originea fazei de la primul gol s-a aflat Toni Kroos. Jucătorul la Real Madrid, revenit la naționala Germaniei după o pauză de aproape trei ani, a trimis o pasă excelentă în jumătatea adversă, Wirtz a preluat perfect și a expediat un șut imparabil de la aproape 25 de metri.

Cel mai rapid gol din istoria naționalei Germaniei!

După meci, Toni Kroos a dezvăluit că faza de la începutul meciului a fost pregătită de la antrenamente.

"Dacă a fost plănuit golul lui Wirtz? Antrenorii pentru fazele fixe au avut suficient timp, aproximativ patru luni, a pregăti această fază. Da, a fost o fază plănuită", a spus Kroos, potrivit Bild.

De asemenea, selecționerul Julian Nagelsmann a spus: "Așa a fost pregătit startul meciului. O muncă extraordinară a lui Mads Buttgereit, antrenorul pentru fazele fixe".

Germania s-a impus cu 2-0 contra Franței după ce a marcat și Kai Havertz, în minutul 49.

Pentru Germania urmează un meci amical cu Olanda, marți, alte două partide de verificare în iunie, cu Ucraina și Grecia, iar ulterior prezența la EURO 2024, unde este gazdă și va înfrunta Scoția, Ungaria și Elveția în grupa A.