VIDEO Tocmai s-a executat cel mai prost penalty din istoria fotbalului: „Va intra în Guinness Book!”

penalty Óscar Flores Panenka Venezuela Fotbal extern
Ionuț Axinescu
Data publicarii: Marti 29 August 2023, 12:44
Data actualizarii: Marti 29 August 2023, 12:45

Un fotbalist sud-american a executat cel mai prost penalty din istorie.

Óscar Flores, de la clubul Rayo Zuliano, din Venezuela, a devenit celebru fără să își propună. În partida pe care echipa sa a jucat-o cu Estudiantes de Mérida, jucătorul a „reușit” să bată „cel mai ridicol penalty din lume”, așa cum l-a numit presa locală.

Cele două echipe s-au înfruntat în campionat și, deși Rayo Zuliano a câștigat cu 2-1, la finalul celor 90 de minute s-au executat lovituri de departajare. Conform noului format local, în liga din Venezuela, la finalul tuturor meciurilor se bat penalty-uri, iar rezultatul contează pentru Copa Rey de Marcas.

Cel mai ridicol penalty din istorie: mingea nici nu a ajuns la poartă

Óscar Flores, mijlocașul defensiv al gazdelor, a executat al șaptelea penalty al loteriei și a ieșit rău de tot. Flores a încercat o „Panenka”, numai că a lovit mingea execrabil. Balonul nici măcar n-a ajuns la poartă, ci doar s-a mișcat câțiva centimetri.

Execuția a făcut înconjurul rețelelor de socializare. „Cred că penalty-ul acesta va intra în Guinness Book”, a scris un comentator, pe Twitter. „Poate că a uitat că se execută penalty-uri și a vrut să paseze”, a reacționat altcineva.

Óscar Flores, în vârstă de 24 de ani, joacă la Rayo Zuliano din ianuarie 2022. Mijlocașul este mai degrabă om de lot. Nu a fost titular nici în partida care l-a făcut faimos, intrând abia în minutul 55.