Messi n-a reusit sa marcheze, dar Argentina a castigat! Brazilia merge 'ceas' in calificari, a invins fara probleme Uruguayul de la care a lipsit Suarez

Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 18 Noiembrie 2020, 08:51
Data actualizarii: Miercuri 18 Noiembrie 2020, 13:29

Brazilia si Argentina n-au facut pasi gresiti in etapa a patra a calificarilor.

Cele doua mari rivale au invins cu scor identic, 2-0, in deplasarile pe care le-au disputat, fiind lideri in grupa Sud-Americana pentru Calificarile la Campionatul Mondial din 2022. Brazilia a jucat pe terenul celor din Uruguay, echipa de la care a lipsit atacantul Luis Suarez, infectat recent cu coronavirus.

Fara Suarez, Uruguayul nu a reusit sa dea vreun sut pe poarta Braziliei, care a rezolvat partida inca din prima repriza prin Arthur (33') si Richarlison. In cea de-a doua repriza, Brazilia si-a mentinut avantajul, iar in minutul 71 Cavani a primit cartonasul rosu direct, dupa o interventie dura. Cu 12 puncte din 12 posibile, Brazilia conduce grupa calificarilor pentru Campionatul Mondial.

Argentina cu Messi titular a parut ca nu poate avea probleme cu selectionata Peru. Dubla campioana a lumii a marcat repede prin atacantul Nicolas Gonzalez (Stuttgart) in minutul 17, iar la aproximativ 11 minute distanta, Lautaro Martinez a dublat avantajul de pe tabela. Messi a evoluat toata partida, dar nu a avut realizari majore. Dupa patru etape, Argentina are 10 puncte si este pe locul al doilea al clasamentului, la 2 puncte de Brazilia.