Mario Marinică părăsește cu capul sus Cupa Africii. Malawi a fost răpusă de starurile de la PSG și Sevilla

Mario Marinica cupa africii Malawi Maroc Fotbal extern
Data publicarii: Marti 25 Ianuarie 2022, 23:33
Data actualizarii: Marti 25 Ianuarie 2022, 23:35

Malawi, naționala pregătită de antrenorul român Mario Marinică, a fost eliminată în optimile de finală ale Cupei Africii, după 1-2 contra celor din Maroc.

Malawi a produs surpriza în debutul jocului și a deschis scorul după doar șapte minute, când atacantul Gabadinho Mhango (29 de ani), legitimat la Orlando Pirates, a reușit un gol fantastic, cu un șut de la aproximativ 35 de metri.

Mario Marinică părăsește Cupa Africii

Maroc a restabilit egalitatea în prelungirile primei echipe, când Youssef En Nesyri, atacantul de la Sevilla, a înscris cu o lovitură de cap din careul mic.

În partea secundă a ieșit la rampă Achraf Hakimi, jucătorul lui PSG cotat la 70 de milioane de euro. Fundașul dreapta a marcat în minutul 70 pentru 2-1, cu un șut splendid dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri, performanță care l-a determinat pe Kylian Mbappe să scrie despre colegul său că este cel mai bun fundaș dreapta din lume.

Achraf Hakimi a fost integralist în toate cele patru meciuri jucate până acum de Maroc la Cupa Africii, reușind două goluri, ambele din lovitură liberă, în meciurile cu Gabon (2-2) și Malawi (2-1). Fundașul a devenit primul fotbalist care marchează de două ori dintr-o lovitură liberă la aceeași ediție a Cupei Africii, după camerunezul Geremi, în 2008, potrivit Opta.

Malawi, condusă de Mario Marinică, a înregistrat la această ediție cea mai bună performanță a sa din istoria participărilor la Cupa Africii - calificarea în fazele eliminatorii, după 0-1 cu Guineea, 2-1 cu Zimbabwe și 0-0 cu Senegal, în grupă.

Maroc s-a calificat în sferturile de finală de la Cupa Africii, unde va întâlni câștigătoarea din partida Coasta de Fildeș - Egipt.

Mario Marinică este selecționerul interimar al naționalei din Malawi, funcția lui de bază fiind aceea de director tehnic al federației din statul african.

El a antrenat ca principal inclusiv în Liga 1, la Gloria Buzău, a fost secund la Rapid și Concordia Chiajna, dar și-a făcut un nume pe alte continente, după ce a lucrat în Africa de Sud, Tanzania, Irak sau India.

Marinică și mai mulți jucători din naționala Malawi au fost infectați cu Covid-19 chiar înainte de primul meci de la Cupa Africii, motiv pentru care tehnicianul a absentat la debut.