Leo Messi, magistral! Assist splendid și golazo pentru Inter Miami, care urcă pe primul loc

Lionel Messi Inter Miami MLS Sporting Kansas City Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 14 Aprilie 2024, 08:55
Data actualizarii: Duminica 14 Aprilie 2024, 08:52
Inter Miami, echipa lui Lionel Messi, a câștigat pe terenul lui Sportins Kansas City, scor 3-2, în runda a opta din MLS.

Sporting Kansas City a deschis scorul în minutul 6, prin Erik Thommy, însă Inter Miami a revenit rapid în joc. În minutul 18, Lionel Messi a reușit un assist splendid pentru Diego Gomez, paraguayanul a rămas singur cu portarul și a restabilit egalitatea.

Titularizat pentru prima dată în ultima lună, după problemele medicale care i-au dat bătăi de cap, Lionel Messi a ieșit la rampă și în debutul actului secund. Starul argentinian a dus scorul la 2-1 pentru Inter Miami cu un șut spectaculos din afara careului spre vinclu.

• Pentru Lionel Messi a fost al cincilea gol marcat în acest sezon de MLS după cinci meciuri jucate.

Sporting Kansas City a mai marcat o dată prin același Erik Thommy, dar Inter Miami s-a impus cu 3-2 grație golului înscris de Luis Suarez în minutul 71. Atacantul uruguayan a primit o pasă în fața porții și a îndeplinit o formalitate.

Grație victoriei împotriva lui Sporting Kansas City, Inter Miami a urcat pe primul loc în Conferința de Est din MLS, cu 15 puncte în 9 etape, la egalitate cu New York Red Bulls, care are un meci mai puțin.

Eliminată din Liga Campionilor CONCANCAF de Monterrey, Inter Miami se concentrează acum exclusiv la meciurile din campionat. Pentru echipa lui Messi, Suarez, Alba și Busquets urmează partida cu Nashville, pe 21 aprilie.