VIDEO Jucător lovit de propriul antrenor în timpul meciului: "Ești o rușine pentru fotbalul nostru!"

guy luzon israel u21 ziv morgan Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 28 Septembrie 2022, 10:10
Data actualizarii: Miercuri 28 Septembrie 2022, 10:10

Un incident șocant s-a petrecut în timpul meciului Israel U21 - Irlanda U21, decisiv pentru calificarea la Campionatul European de tineret, care va fi găzduit anul viitor de România și Georgia.

În returul barajului pentru calificarea la EURO 2023 U21 (1-1 în tur), Israel și Irlanda au încheiat la egalitate, scor 0-0, astfel că meciul a intrat în prelungiri. Egalitatea s-a menținut, iar israelienii s-au impus la loviturile de departajare, scor 3-1, obținând astfel calificarea la turneul final.

Selecționer naționalei U21 a Israelului a pălmuit un jucător

Înaintea începerii celor două reprize de prelungiri, Guy Luzon (47 de ani), selecționerul naționalei U21 a Israelului, a fost surprins de camerele TV lovindu-l cu palma pe fundașul echipei sale, Ziv Morgan (22 de ani), legitimat la formația Kiryan Shmona.

Selecționerul Israelului a părut foarte iritat în timp ce dialoga cu jucătorul său și l-a lovit peste față, ulterior îndreptându-se amenințător către el.

Întrebat la conferința de presă de după meci ce s-a întâmplat, Guy Luzon a spus că a fost vorba doar de "o mângăiere", deși imaginile par să arate altceva.

"Ziv Morgan? A fost o mângăiere, nu o palmă. Când dau eu o palmă, o simți. L-am mângâiat cu dragoste, asta a fost tot. Nu s-a întâmplat nimic, doar am discutat din punct de vedere profesional. Pot să-i spun jucătorului meu ce vreau, totul este bine și mergem mai departe", a spus Guy Luzon, citat de Middle East 24.

Totuși, gestul selecționerului nu a trecut neobservat, iar publicația Sports Rabbi a scris pe Twitter: "Guy Luzon este o rușine pentru fotbalul israelian".

Echipele calificate la EURO 2023 U21, turneu final găzduit de România și Georgia