Istoria se scrie in DOUA minute! O nebunie: Rashford a inscris la debut si a devenit cel mai tanar marcator din istoria Angliei VIDEO

Rashford Anglia Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 28 Mai 2016, 08:55
Data actualizarii: Sambata 28 Mai 2016, 09:08

135 de secunde. De atat a avut nevoie Rashford, noua minune a lui Manchester United, ca sa intre in istorie.

Marcus Rashford a fost titluar in meciul cu Australia si a deschis scorul dupa o pasa a lui Raheem Sterling, devenind astfel, la 18 ani, cel mai tanar marcator din istoria nationalei Angliei, performanta detinuta pana aseara de Wayne Rooney.

Ascensiunea lui Rashford a fost furtunoasa in aceasta primavara. A debutat la echipa mare a lui United in luna februarie si si-a castigat postul de titular pana la finalul sezonului.

Cele sase goluri marcate pentru United l-au convins pe Hodgson sa il convoace pe Rashford in lotul de Euro.

Anglia a invins Australia cu 2-1, in penultimul meci de pregatire inainte de Euro. Rooney a marcat pentru 2-0, in minutul 55, iar Eric Dier a stabilit scorul final, cu un autogol in minutul 75.

Anglia e in grupa B la Euro, alaturi de Rusia, Tara Galilor si Slovacia.