De 61 de ani nu s-a mai întâmplat asta! Record negativ egalat de Manchester United, după înfrângerea cu Newcastle

Erik ten Hag Manchester United Fotbal extern Erik ten Hag
Data publicarii: Joi 02 Noiembrie 2023, 19:41
Data actualizarii: Joi 02 Noiembrie 2023, 19:45

Manchester United a egalat un record nedorit de 61 de ani după ce a suferit o înfrângere usturătoare pe teren propriu în fața echipei Newcastle United, scor 0-3, în a patra rundă a Cupei Carabao, miercuri.

Speranțele lui United de a-și apăra titlul în Cupa Carabao au fost spulberate odată cu înfrângerea suferită în fața lui Newcastle, echipă pe care „diavolii roșii” au învins-o în finala competiției în sezonul trecut.

Admiron a deschis scorul pentru Newcastle în minutul 28, iar Hall a dublat avantajul oaspeților în minutul 36. În minutul 60, fostul atacant de la Arsenal, Joe Willock, a marcat al treilea gol pentru Newcastle.

Recod negativ egalat de Manchester United

Echipa lui Erik ten Hag venea tot după o înfrângere cu 3-0, suferită în fața lui Manchester City, pe teren propriu, duminică.

După înfrângerea cu „The Magpies”, United a ajuns acum la două înfrângeri consecutive pe teren propriu, la o diferență de cel puțin trei goluri, pentru prima dată din octombrie 1962, conform datelor furnizate de OptaJoe.

De asemenea, aceasta a fost cea mai categorică victorie a lui Newcastle, în deplasare, împotriva lui United din septembrie 1930 (7-4).

Următorul meci al lui United va fi în campionat, unde urmează să se deplaseze la Craven Cottage, pentru a juca împotriva lui Fulham, sâmbătă.